TAKSİM MEYDANI BAŞKA BİR DÜNYA İSTEYENLERİNDİR!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen 58 siyasi parti ve örgüt, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını duyurdu, “Taksim Meydanı Ali İsmail’dir, Ethem’dir, Ahmet’tir, Abdocan’dır, Mehmet’tir, Medeni’dir, Hasan Ferit’tir, Berkin’dir. Taksim Meydanı başka bir dünya isteyenlerindir. Taksim, 1 Mayıs Alanı’dır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan 58 örgüt, Taksim Meydanı’nın Türkiye’nin toplumsal ve siyasal tarihi açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti:

“Umutlarımızın ve acılarımızın mekânıdır. Taksim Meydanı 1977 1 Mayıs’ıdır; kaybettiğimiz işçi ve emekçilerdir. Taksim Meydanı 12 Eylül askeri cuntasının yasaklarından beslenenlere mücadele ile verilen yanıttır. Taksim Meydanı, ‘Ayaklar baş olursa, kıyamet kopar’ diyerek bu alanı işçi sınıfının kutlamalarına kapatmak isteyenlere karşı sesiz kalmayan, tüm engellemelere, gaz bombalarına, coplara, sokak işkencelerine, baskılara rağmen, arkadaşlarını ananlarındır.”

Gezi Parkı Direnişi’ni anlatan 58 örgüt, şunları kaydetti:

“Taksim Meydanı, milyonların ayağa kalktığı, yüzlercemizin gözaltına alındığı, onlarcamızın yaralandığı, gencecik 8 canımızın katledildiği Gezi direnişidir! Taksim Meydanı Ali İsmail’dir, Ethem’dir, Ahmet’tir, Abdocan’dır, Mehmet’tir, Medeni’dir, Hasan Ferit’tir, Berkin’dir. Taksim Meydanı başka bir dünya isteyenlerindir. Taksim, 1 Mayıs Alanı’dır!.

İşte bu nedenle biz, hepimiz, başta Taksim 1 Mayıs Alanı olmak üzere ülkenin dört bir tarafında tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, emeklilerle, basın emekçileriyle, 1 Mayıs alanlarında olacağız.

1 Mayıs alanlarını, milyonların adalet isteğinin kürsüleri haline dönüştüreceğiz ve taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, tarihten gelen ve evrensel hukukun onayladığı hakkımızı kullanarak, 1 Mayıs 2014’te Taksim 1 Mayıs Alanı’nda olacağız.”

1 Mayıs günü Taksim’de olacağını açıklayan siyasi parti ve örgütler şöyle:

“Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği, Alınteri, Antikapitalist Müslümanlar, Barkırköy Doğa Gönüllüleri, Barış ve Demokrasi Partisi, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Birleşik Esnaflar Derneği, CHP, Deniz Gezmiş Parkı Forumu, Devrimci Çözüm, Devrimci Proletarya, Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci İşçi Partisi, Divriği Kültür Derneği, Emekçi Hareket Partisi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Forumlararası Koordinasyon, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halk Cephesi, Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, İşçi Demokrasi Partisi, İşçi Mücadele Derneği, İşçi-Der Anadolu Yakası Şubesi, İstanbul Anarşist İnisiyatif, Kaldıraç, Köz, Marksist Tutum, Mücadele Birliği, Müşterekler, Nor Zartonk, Odak, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Öğrenci Kolektifleri, Oyuncular Sendikası, Partizan, Proleter Devrimci Duruş, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Devrim Partisi Girişimi, Siyasi Tutsaklara Özgürlük Çalışma Grubu, Sosyalist Dayanışma Platformu, Sokak Kültür Sanat Derneği, Sürekli Devrim Hareketi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Türkiye Komünist Partisi, TKP 1920, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, Tüketiciyi Koruma Derneği, Umut-Sen, Yeni Dünya İçin Çağrı, Yeşil Öfke Kolektifi, Yoğurtçu Parkı Forumu, Yeşil ve Sol Gelecek Partisi, 78’liler Girişimi.”

19 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply