Tanı Bunları Tanı da Büyü!: Yabancı Siyasi Partiler Ülkede Cirit Atıyor, Yetkililer Sus Pus!

Ülkede yabancı siyasi partiler örgütlenmeye devam ediyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren AKP, CHP ve İYİ PARTİ’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde örgütlenme çalışmaları yürütmeleri Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesinin yok sayılması noktasında Türkiye siyasi partilerinin hiçbir farkı olmadığını gözler önüne seriyor.

Yabancı siyasi partilerce; ülkede temsilcilikler açılıyor, Merkez Yönetim Kurulu toplantıları yapılıyor, “kadın kolları”, “gençlik kolları” yapılanmalarına gidiliyor, üniversitelerde örgütlenme çalışmaları yapılıyorken yetkililer ise buna müdahale etmek bir yana dursun bu yapıların bazı etkinliklerinde boy gösteriyor.

Hükümet, “Kural Koyacağız” Demişti

4’lü hükümet döneminde, Bağımsızlık Yolu’nun, AKP Temsilciliği ve Gençlik Kolları’nın ülkemizde yasal olarak kurulup kurulmadığı, hangi mevzuat uyarınca kurulduğu ve faaliyetlerinin ilgili Bakanlıkça denetlenip denetlenmediği konusunda yaptığı bilgi edinme başvurusuna “Hükümetimiz bu tür durumlara dair kural koyma çalışması yürütmektedir” demesine rağmen hala bir düzenleme getirmedi.

4’lü hükümetin HP’li İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars UBP-HP hükümetinde de aynı makamda olmasına rağmen bu konuda sessizliğini korurken, partiler cirit atmaya devam ediyor.

 

153 Paylaşımlar