Tayyibin Emri, UBP’nin Kavliyle Lefkoşa’da Faşizm Şov Yaptı

Türkiye ve Ortadoğu başta olmak üzere işi ülkeleri karıştırmak olan Erdoğan Kıbrıs’taki destekçilerine sokağa çıkma emri verdi.
4’lü koalisyon senaryoları ile hükümetin dışında kalıp yargılanma olasılığından korkan UBP ise ülkedeki dengeleri yerinden oynatacak durumun üstüne atlayarak şiddet içerikli eylemlere yoğun katılım gösterdi.

Büyükkonuk başta olmak üzere UBP’li belediyeler bölgelerinden otobüs kaldırırken, UBP’li bazı patronların da çalışanlarını eyleme taşıdığı öğrenildi. UBP’nin Faiz Sucuoğlu gibi gözde isimleri eylemcilerin yanına giderek destek verdi.

Gazete Yerle Bir Edildi, Polis Değil Yağmur Müdahale Etti

Afrika Gazetesi eylemciler tarafından taş yağmuruna tutuldu. Binaya tırmanan eylemciler içeriye giremeyince gazetenin tabelalarını kırıp döktü.

Kaldırılması için gelmiş geçmiş hükümetlerin adım atmadığı geçici 10. maddenin ne anlama geldiği bir kez daha görüldü. Ankara hedef gösterince, asker emri verdi, polis ne Meclis’i işgal edip damında bayrak açanlara, ne de Afrika Gazetesi’ni yıkıp dökenlere gerçek bir müdahalede bulunmadı. Eylemde tırmanan gerilim, yağmurun eylemcileri dağıtmasıyla sona erdi.

Öte yandan yaşanan gerilim “Türkiyeli-Kıbrıslı” çatışması gibi gösterilmeye çalışılsa da, eylemciler arasında görüntülere takılan “Kıbrıslılar” ve eyleme destek veren UBP, aslında yaşananın faşizmin ifade özgürlüğüne saldırısından ibaret olduğunu gösterdi.