Tayyip’in Maaşı  Avrupa’da Birinci Dünyada Dördüncü!: Asgari Ücretin 37 Katı!

Cumhurbaşkanı maaşının asgari ücretin 37 katı olduğu Türkiye, bu alanda açık ara farkla Avrupa şampiyonu. DİSK-AR raporuna göre Türkiye, asgari ücrete göre dünyada cumhurbaşkanının en yüksek maaş aldığı 4’üncü ülke konumunda.
Avrupa’da bu yıl itibariyle toplam 27 ülkede asgari ücret uygulaması bulunuyor. Fakat 27 ülke arasında Türkiye’deki asgari ücret seviyesi avro bazında 23’üncü sırada. Avronun değerli olması bu durumun temel nedeni olarak gösterilebilse de geçmişte durum bu denli vahim değildi.
2004 yılında Türkiye’deki asgari ücret, 23 ülkede 12’nci sırada yer alıyordu. Bu gerilemede gerek ülkenin son yıllarda yaşadığı ekonomik durgunluk gerekse de döviz kurlarının yukarı yönlü hareketi etkili oldu. Özellikle son yıllarda asgari ücret çok daha fazla yurttaşın hayatını etkilemeye başladı. Emek örgütlerinin raporlarına göre ücretli çalışanların yüzde 40’ının asgari ücret civarında gelir elde ettiği düşünülüyor. Asgari ücretli oranındaki bu yüksek seviyeyle Türkiye açık ara farkla Avrupa birincisi durumunda.
Hatırlanacağı üzere Tayyip Erdoğan basın toplantısı esnasında,  dönemin kktc Başbakanı İrsen Küçük’ün maaşını sorgulamıştı.
234 Paylaşımlar