TDP, BKP VE BARAKA ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Güç-Sen  Ziyareti…

Emin: “Gerekli desteği vereceğiz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) sendika ve sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde Güç Sen’i ziyaret etti.

 

 Görüşmede, Kıbrıs Sorunu’nun çözümü, sivil-demokratik bir düzen kurulması, Kıbrıs Türk halkının kendi evinin efendisi olması ve kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik bir yapı oluşturulması adına oluşturulan işbirliğine, Güç Sen’in de katılması çağrısı yapıldı.
Güç Sen Başkanı Erol Emin, TDP-BKP ve bazı örgütler tarafından kendilerine iletilen teklifi yetkili organlarda değerlendirerek, gerekli desteği vereceklerini söyledi.
-Cemal Özyiğit-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Güç Sen ile yıllarca çeşitli platformlarda, çözüm, demokrasi ve emek mücadelesi adına birlikte mücadele ettikleri belirterek, oluşturdukları bu işbirliğine Güç Sen’in de katılarak destek vermesini istediklerini belirtti.
Ülkede halen kalıcı barışa ulaşılamadığını, sivil-demokratik bir düzen kurulamadığını ve kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik bir yapı oluşturulamadığını kaydeden Özyiğit, bu olgulara yönelik verilen mücadelede Güç Sen’le birlikte olduklarını anımsattı.
Yerinden yönetim ilkesinden hareketle 29 Haziran’da yapılacak yerel seçimlere yönelik bir işbirliği ve güçbirliği oluşturduklarını belirten Özyiğit, sivil toplum örgütlerine ‘Halkın günlük yaşamını kolaylaştırmak, gıda güvenliği dahil, temiz sağlıklı çevrede yaşamasına olanak tanımak, çağdaş belediyeciliği yeniden yaratmak için çıktığımız bu yolu birlikte yürüyelim’ çağrısı yaptı.
Vatandaştan kopuk, çalışanların haklarını gasp eden, batmış belediyelerden kurtularak  çağdaş belediyecilik vizyonu nedir yeniden ortaya koymak için yola çıktıklarını belirten Özyiğit, bu işbirliği ve güçbirliğine verilecek desteğin hedefe gitmek açısından önemli olduğunu söyledi.
-İzzet İzcan-
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, TDP ve bazı örgütlerle birlikte oluşturulan işbirliğine Güç Sen’in de destek vererek, bu ittifakta yer almasını istediklerini söyledi.
“Neden bir araya geliyoruz, çünkü Kuzey Kıbrıs’ta hayat gerçekten yaşanmaz oldu. Yerel yönetimlerden başlayarak hayatın her alanına taraf olmak amacındayız” diyen İzcan, bugün halen Başkent’te çöplerin toplanıp toplanamadığının, maaşların ödenip ödenemediğinin konuşulmasının utanılacak bir durum olduğuna dikkat çekti.
Yerel yönetimlerin hayatın her alanına direkt taraf olan ve müdahale eden yerel hükümetler olduğunu belirten İzcan, mevcut statükocu partilerin anlayışı ile buna ulaşılamayacağını vurguladı.
Halkı, gıda güvenliğinin ve yeterli denetimlerin olmadığı bir ortamdan kurtarmak için yola çıktıklarını söyleyen İzcan, “Artık sadece şikayet etmek yeterli değildir, alternatif yaratarak, yönetime talip olmak için yola çıktık. Örgütlerden de bize katılmalarını talep ediyoruz. Biz seçimleri hizmet yarışı olarak görüyoruz ve bu yarışa da en iyi adaylarla en güçlü kadrolarla çıkacağız” diye konuştu.
-Erol Emin-
Güç Sen Başkanı Erol Emin de konuşmasında, TDP-BKP ve bazı örgütlerin oluşturduğu ittifakı, barış, emek ve demokrasi güçleri olarak nitelendirdi ve barış ve demokrasi güçlerinin ittifakının kendilerini memnun ettiğini belirtti.
Ülkedeki mevcut rejimin alternatifinin yaratılması gerektiğine inandıklarını, bu sürecin de yerel yönetimlerden başlayabileceğini kaydeden Emin, “Bu ülkede çağdaş belediyecilik yapan bir tek belediye maalesef göremiyorum” dedi.
Tabipler Birliği’nin uyarılarına rağmen birçok belediyenin halen kimyasal ilaçlama yaptığını belirten Emin, bunun da insan sağlığına önem verilmediğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Yeterli altyapı ve parkların olmadığı, sahillerin parsellendiği, bazı sahillere lağım sularının akıtıldığı bir düzende yaşandığını belirten Emin, bu gerçekler ortada iken, oluşturulan bu ittifakın kamusal alana ve insana önem veren bir programla ortaya çıkması halinde, halkın desteğini alacağına inanç belirtti.
Emin, “TDP-BKP ve bazı örgütler tarafından bizlere iletilen teklifleri organlarımızda görüşerek, gerekli desteği vereceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı

 KTÖS ziyareti…

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) sendika ve sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde KTÖS’ü ziyaret ederek işbirliği teklifi yaptı

Elcil: “Bu birlikteliği destekleyeceğiz”

TDP Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) sendika ve sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasını (KTÖS) ziyaret etti ve Kıbrıs Sorunu’nun çözümü, sivil-demokratik bir düzen kurulması, halkın kendi evinin efendisi olması ve kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik bir yapı oluşturulması adına oluşturulan işbirliğine, KTÖS’ün de katılarak destek vermesi çağrısı yaptı. .

 

ELCİL: “BU BİRLİKTELİĞİ DESTEKLEYECEĞİZ ”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, TDP, BKP ve bazı örgütlerin oluşturduğu birlikteliği uzunca süreden beridir bekledikleri belirterek, bu birlikteliği destekleyeceklerini söyledi.
“Bu ülkede sol olup da iki yüzlü politika yürüten partiler vardır ve bu partilerin politikalarından artık bıktık usandık” diyen Elcil, Göç Yasasını geçiren, ayrıca, şimdi görevde olup da değiştirmek istemeyenlerin KTÖS’ün kapısından içeri girmeye hakları olmadığını belirterek, “Bizim onlara verecek desteğimiz yoktur, kapımızdan içeri girmesinler” dedi.

 

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türkü’nün barış, demokrasi ve insanca yaşam kavgasında en ön saflarda yer alan, kendisinin de her kademesinde görev yaptığı KTÖS’ü ziyaret etmenin oldukça anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Kıbrıs Sorunu’nun yanı sıra, kendi kararlarımızı kendimizin alacağı, kendi evimizin efendisi olacağımız sivil- demokratik bir düzen halen yaratılamamıştır” diyen Özyiğit, KTÖS dahil, diğer örgütlerle birlikte verilen bu mücadelenin olumlu sonuç alıncaya dek süreceğini vurguladı.

29 Haziran’da halkın yaşantısını birebir ilgilendiren yerel seçimlerin yapılacağını belirten Özyiğit, ülkede çağdaş belediyeciliğin önüne açan Mustafa Akıncı ve Ziya Rızkı gibi isimlerin ardından, ülkede çağdaş belediyecilik kalmadığına dikkat çekti.

Halkın sağlığını tehlikeye atan, kaçak işçi çalıştıran, çalışanların hakların gasp eden belediyecilik anlayışı ile her türlü kontrol dışı olayın yaşandığı bir yapı olduğunu belirten Özyiğit, oluşturdukları işbirliği ile bu çarpık düzene son vermek adına yola çıktıklarını kaydetti.

Oluşturulan işbirliği sürecinde KTÖS’ü de görmek istediklerini ve onlara açık çağrı yaptıklarını söyleyen Özyiğit, çıktıkları bu yolu KTÖS ile de beraber yürümek istediklerini belirtti.

 

-İzzet İzcan-

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ise konuşmasına,“Tek tek yapamadıklarımızı birlikte yapmak için bir araya geldik. Sadece seçim için değil, çözüm, barış ve demokrasi kavgasını güçlendirmek için bir araya geldik” diyerek başladı.

Demokrasinin başladığı, temel insan haklarının gelişeceği, sağlıklı yaşamın, eğitimin, kültürün gelişeceği yerin yerel yönetimler olduğunu dile getiren İzcan, bu gerçeklerden hareketle güçlü adaylarla, toplumun yakından tanıdığı isimlerle bu süreçte taraf olacaklarını ifade etti.

İzcan, barış, demokrasi ve emek kavgasını birlikte verdikleri KTÖS ile yerel seçimlere yönelik de işbirliği yamak istediklerini söyledi.

UBP’nin geçirdiği Göç Yasasına o dönem muhalefette olan DP’nin ret oyu verdiğini, CTP’nin ise oylamaya katılmadığını anımsatan İzcan, “O dönem bu yasaya karşı çıkan CTP ile DP bugün niye bu yasayı değiştirmiyorlar, neden emekçileri bölüyorlar, neden sendikal yaşamın güçlenmesi için karar almıyorlar” diye sordu.

Bu işbirliğinin sadece seçim işbirliği olmadığını, mevcut rejimi ve düzeni benimsemeyen ve bunu değiştirmek için yönetime talip olan güçlerin birliği olduğunu söyleyen İzcan, KTÖS’e ‘gelin siz de bu yapıda yerinizi alın” çağrısında bulundu.

 

-Güven Varoğlu-

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, Kıbrıs Sorunu ile ilgili görüşmelerin sürdüğü çok önemli bir süreçten geçildiğini belirterek, Kıbrıslıların bu süreçte mutlaka yer alması gerektiğini söyledi. TDP, BKP ve diğer örgütlerle birlikte bir kavga verdiklerini belirten Varoğlu, “Adamızı birleştirmek istiyoruz, ortak çabamız budur” dedi.
29 Haziran’da gerçekleştirilecek olan yerel yönetim seçimlerinin önemine dikkat çeken Varoğlu, ülkede belediyecilik anlamında yaşananlara duyarsız kalmayacaklarını belirtti. TDP, BKP ve diğer örgütlerin, çözüm ve demokrasi mücadelesinin yanı sıra, halkın hak ettiği hizmeti alması, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşaması için oluşturduğu birlikteliğin takdire şayan olduğunu söyleyen Varoğlu, bu birlikteliğin büyüyerek genişlemesi temennisinde bulundu.

UBP ile DP arasında yapılan işbirliğinin sadece yerel seçimlere yönelik olmadığını belirten Varoğlu, bunun ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik olduğunu da vurguladı.

 

-Şener Elcil-

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, gerçekleştirilen birliktelik nedeniyle TDP, BKP ve Barak Kültür Merkezi’ni kutladı ve bu işbirliğinin uzun süreden beridir bekledikleri bir birliktelik olduğunu söyledi.
İşbirliğinin sadece seçimlere yönelik değil, çözüm, demokrasi ve emek mücadelesine yönelik olmasının önemine dikkat çeken Elcil, bu birlikteliği destekleyeceklerini söyledi ve sözkonusu işbirliğinin diğer siyasi parti ve örgütlerin de katılımı ile büyümesini istediklerini belirtti.

Bu işbirliğinin büyüyerek ilkeli bir birliktelikle ortak mücadelenin zeminin oluşturulması gerektiğine inandıklarını belirten ve örgütlerin kendilerine ilettiği teklifi ciddi bir şekilde değerlendireceklerini söyleyen Elcil, adanın birleştirilmesi için samimi şekilde uğraş veren kesimlerin birlikteliğinin daha ileriye taşınması adına da gerekli girişimleri yapacaklarını kaydetti.

“Bu ülkede sol olup da iki yüzlü politika yürüten partiler vardır ve bu partilerin politikalarından artık bıktık usandık” diyen Elcil, Göç Yasası ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Bu yasayı geçirenler de, değiştirmek istemeyenlerin de KTÖS’ün kapısından içeri girmeye hakları yoktur. Bizden randevu taleplerini reddedeceğimizi şimdiden söylemek isterim. Göç Yasasını geçirenler de, değiştirmeyenler de seçimlerle ilgili bize gelmesinler, destek de istemesinler. Bizim onlara verecek desteğimiz yoktur, kapımızdan içeri de girmesinler”

 

36 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply