Templos Koruma İnisiyatifi Sokaktaydı

Templos Koruma İnisiyatifi bugün 15.30’da başlayan yürüyüş ve sonrasında yapılan basın açıklaması ile köye yasadışı şekilde yapılmak istenen üç katlı yurt binasına izin veren Şehir Planlama Dairesini protesto etti ve mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Köy meydanında başlayan yürüyüş yasadışı olarak inşa edilmekte olan yurt binasına doğru devam etti. Yürüyüş sonrası Templos Koruma İnisiyatifi adına basın açıklaması yapan Halil Paşa eyleme destek veren Bağımsızlık Yolu, Yenişehir İnisiyatifi, Girne İnisiyatifi ve tüm doğaseverlere teşekkür etti. Paşa, iki yıldır Girne’nin akciğeri olan Templos’u korumak için mücadele ettiklerinin altını çizerek, köyün doku ve doğasını korumak için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. İnisiyatif Başkanı olarak Ersel Baflıgil ise çarpık, kanunsuz yapılaşma karşısında Templos’u korumaya ve Girne’nin talanına karşı koymaya devam edeceklerini ifade etti. Baflıgil, Şehir Planlama Dairesi’nin yüksek mahkemeye intikal etmiş bir konuyu yasadışı bir şekilde kendi inisiyatifini kullanarak yeni Girne-Çatalköy İmar Planı kapsamında yurt yapılması yasak olan ve iki katlı bina izni verilen alana ara emri ile üç katlı yurt izni verdiğine dikkat çekti. Yasadışı bir şekilde inşa edilmekte olan yurt binasında emekçilerin sağlığını korumak adına hiçbir önlem alınmadığı da dikkatlerden kaçmadı.

Yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Yeni pankartlarımız ama eski mücadelemizle yeniden karşınızdayız. Gönül isterdi ki bugün burada bir protesto için değil de örneğin bir çocuk parkının açılışı için buluşalım. 30 bin nüfus olarak ibraz edilen lakin 100 bin sınırını bile çoktan geçen Girne’nin talanına karşı; Zeytinlik Koruma inisiyatifi olarak, köyümüzü çarpık ve kanunsuz yapılaşmadan korumak için tüm doğa severlerle birlikte mücadelemize ne yazık ki kaldığımız yerden devam ediyoruz! Ne yazık ki diyorum, çünkü; kanunların hiçe sayıldığı ülkemizde, rant peşinde koşanların her türlü düzenbazlığı çevirerek istediklerini yapabildiklerini hatta ki yaptıklarını ve yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bizler, Girne- Çatalköy İmar planı çıkana kadar haklı mücadelemizin bilfiil takipçisi olduk. Ama gelin görün asli görevi yaşam alanlarını en iyi planlaması gereken kurum olan; Şehir ve Planlama Dairesinin, kendilerini kanunun üstünde ve dokunulmaz gören bürokratlarla, yasaları hiçe sayan rantçılarla birlik olup yasa uygulama ve denetleme yetkisini kötüye kullanmasına tanık olmaktayız. Şehir Planlama Dairesi Müdürünün, kendini mevcut yasaların üstünde görerek ve şahıs gözeterek yüksek idare mahkemesine intikal etmiş bir dosyayla ilgili ara çözüm adı altında kendi inisiyatifini kullandığına şahit olmaktayız. Yeni Girne Çatalköy İmar Planında, iki kat inşaat izni olan ve yurt yapılması mümkün olmayan bir bölgeye, üç katlı yurt inşaatı iznini gönül rahatlığıyla, “ Yap da bir şey olmaz!“ diyerek verilebilmektedir. Şu önünde durduğumuz inşaat sahibi, İmar Planından önce Şehir Planlama Dairesinden projesiyle ilgili ret almasına rağmen; son müracatına yanıt alamaması sebebiyle yeni İmar Planının hemen sonrasında sözde mağduriyetini öne sürerek hem üç kat hem de yurt projesiyle karşımıza çıkmıştır. Bu da yetmezmiş gibi kanunsuzluklarına devam ederek Girne Belediyesinin, projenin iki katına ruhsat onayı vermesine rağmen inşaat sahibinin ruhsatsız olarak 3. Katı çıkmaya çalıştığını görüyoruz. Kanunlar hepimiz içindir kişi ayırt etmeden hepimiz için uygulanır kimse birinin yakını, birinin akrabası diye kimseye ayrıcalık tanınamaz! İnşaat sahibinin Templos İnisiyatifiyle yaptığı toplantıda dilinden düşürmediği iyi niyeti biz burada göremiyoruz! Yasaları uygulamayan yöneticiler, denetlemeyen bürokratlar, rant peşinde koşan, olmazı oldurmayı kendinde hak görenler oldukça bizler eylemlerimize, DOĞAYI seven sizlerle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bu yolda bizimle yürüyen yanımızda olan inisiyatiflere, doğa severlere, kanunsuzluğun karşısında duran ve bizi destekleyen siyasilere, bizimle birlikte Templos’u Girne’nin akciğerleri yapma yolunda adım atan belediyemize de ayrıca teşekkür ederiz.”