Templos’tan sonra Ayorgi de peşkeşe karşı

Ayorgi’de Kaya Grup’a peşkeş çekilen ve spor kulübü binası, Mete Adanır Futbol Sahası ve balıkçı barınağının yer aldığı bölgede yıkıma yol açacak otel inşaatı protesto edildi. Ayorgililer bölgede “Köyüne, malına, gençliğine, geleceğine sahip çık.” sloganıyla eylem gerçekleştirdi

“Başbakan bu sese kulak ver.”, “Limanımızı, ekmek teknemizi istiyoruz.”, “Balıkçı barınağını bize geri veriniz.” “Limanımızı köyümüze iade ediniz.” yazan dövizlerle müzik eşliğinde Karaoğlanoğlu’ndaki kahveler önünde toplanmaya başladı.Eylem sırasında Kıbrıs şarkıları eşliğinde dans edilerek protesto gerçekleştirildi.

Samsunspor’da oynarken, trafik kazasında hayatını kaybeden Mete Adanır için saygı duruşunda bulunulan eyleme, Karaoğlanoğlu İlkokulu’nun öğrencileri, “Mete Adanır bizimdir, adına layık olarak bizim kalacak.” dövizi ve formaları ile katıldı.

ayorgi1

Sermayeye çekilen peşkeşe karşı bir kaç gün önce Templos(Zeytinlik) köy meydanında eylem gerçekleştiren Temploslular da ellerinde dövizlerle Ayorgi’ye desteğe geldiler.

ayorgi3

Ayorgililer tarafından okunan basın açıklamasının tamamı şöyle;

“Karaoğlanoğlu köy halkı ve dostları olarak, halka ve kamu menfaatine ayrılmış olan, sahillerimiz, kıyılarımız, hali araziler ve devlet arazilerinin “kamu menfaati adı altına sığınılarak” özel veya tüzel kişilere şahsi rantları için verilmesi veya peşkeş çekilmesine tek bir vücut olarak karşı olduğumuzu belirtir bu yöndeki girişimlerini derhal durdurmalarını talep ederiz.

Her seçim dönemi yapılacak sözü verilip de bir türlü yapılmayan, köy halkının kendi çabaları ile ayakta duran ve Karaoğlanoğlu Spor Külübünün kullanımında bulunan Mete Adanın Stadyumunun ivedi bir şekilde günümüz şartlarına uygun ve adına yakışır bir hale getirilmesi,  Merkezi İhale Komisyonu tarafında sahanın  sentetik çim yapımına ilişkin 551-2015 sayılı sonuçlanmış ihalesinin de en kısa sürede hayata geçirilmesini talep ederiz.

1987 yılında rekreasyon alanı yani halkın eğlence ve spor amaçlı kullanabileceği, nefes alabileceği  alanlar olarak ayrılmış ve Bakanlar Kurulu Kararı ile Girne Belediyesi’nin kullanımına verilmiş olan Karaoğlanoğlu Zeyko Limanı ve bölge arazilerinden, daha sonra balıkçı barınağı olarak kullanılmak amacıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının kontrol ve yönetimine verilmiş olan ancak bu yaşadığımız süreçte,  temel gayesi dışında Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı kontrolüne bırakıldığı ortaya çıkan, Limancık diye adlandırdığımız Pafta/ Harita XII. 10. E.1 & 2 , Parsel No: 91/1/1, 91/1/2, 91/2/4 ve 91/2/3/1 olan arazilerin derhal halkın kullanımına uygun bir şekilde Karaoğlanoğlu Avcılık ve Atıcık Birliği ve/veya bölge dernek ve/veya birliklerine verilmesini, aksi yöndeki eylemlerin derhal durdurulmasını talep ederiz.

Bölgemize ciddi bir yatırım yapmayı hedefleyen Kaya Holding Aş. ve yetkililerine öncelikle teşekkür ederiz. Ancak, Mete Adanır Stadyumu ve Limancık  diye adlandırdığımız bölgenin tamamen veya kısmen bölgede otel inşaasında bulunan bu firmaya verileceği sesleri boş sesler değildir, ilgili firma yetkilileri veya onların nam ve hesabına hareket eden kimselerin sahanın ve limanın kullanımının kendilerine verilmesine yönelik siyasilerle görüştüğü, Karaoğlanoğlu Spor Külübü, Karaoğlanoğlu Muhtarlığı ve diğer bölge dernek ve birlikleriyle temasda bulunarak kullanıma yönelik daha esnek taleplerde bulunduğu bir gerçektir.

Sonuç itibariyle halkımızın değerlerine sahip çıkmayan ve bunlardan nemalanmak isteyen tüm siyasi ve idari makamlarla , sair kişilere, karşılarında tek vucut olarak haklarımızı korumak için duracağımızı hatırlatırız.”

36 Paylaşımlar