“Sendika Olmadığı İçin Köle Gibi Çalıştırıp, Adeta Sadaka Veriyorlar”

Bağımsızlık Yolu’nun sürdürdüğü “Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın” kampanyasından haberdar olan ve Cypfruvex’de geçici statüsünde çalışan bir emekçi, AnkaraDeğilLefkoşa.org’a ulaştı.

İsminin gizli tutulmasını isteyen emekçi, aylardır yatırımlarının yapılmadığını, on beş günde bir ödenen maaşlarının ayın ortasına gelinmesine rağmen henüz yarısının ödendiğini ve mesailerin keyfi bir şekilde uzatıldığını söyledi. Güvencesiz ve iş güvenliği olmadan çalıştırılan emekçi, fabrikada makinelerin eski olmasından kaynaklı yangınla sonuçlanan arızalara rağmen yangın tüplerin sıkıntılı olduğunu söyledi.

“Maaşlarımızı sorduğumuzda dalga geçer gibi cevaplar alıyoruz”

BY- Cypfruvex’de geçici statüsünde çalışan kaç kişi var?

“Sadece kadınlar 40-45 civarında. 15 kişi civarı erkek de var. 25 Ocak’ta başladık… Mayıs sonu Haziran başı gibi bitecek sezon. Bunun dışında daimi olanlar da var. Onlar Dev-İş’e sendikalı. Biz geçiciler 15’te bir ödeniyoruz. Mart’ın 15’inde almamız gereken ödemeyi Mart’ın 20’sinde aldık, üstelik de sadece yarısını ödediler. Geriye kalanını Nisan başı ödeyeceklerini söylediler ancak daha ödemediler. Yani 15 Mart-1 Nisan’ı kapsayan maaşın yarısını gecikmeli ödendik ve yarısını alamadık. Nisan 15’in maaşı da henüz ödenmedi. Bayağı sıkıştık ve maaşlarımızı sorduğumuzda dalga geçer gibi cevaplar alıyoruz. ”

“Makineler eskidiği için arıza yapıyor… yangın tüpleri de sıkıntılı”

“Öte yandan geçtiğimiz günlerde fabrikada yangın çıktı. Fabrikadaki makineler çok eski. Neredeyse her gün bir arıza çıkıyor. Yangının çıktığı gün de, mumlama makinesi arıza yapmıştı. Tamir ettiler ama yine de yangın çıktı. Önce çalışanlar kendi çabalarıyla söndürmeye çalıştılar ama baş edemediler. Yangın söndürme tüpleri sıkıntılıydı. Ardından itfaiye arandı. ”

“Geçiciler artık sendikalı değil. Hal böyle olunca da mesaiyi istedikleri kadar uzatıp kısaltıyorlar”

BY-Yatırımlarınız düzenli yapılıyor mu? Mesaiye kaldığınızda ek mesailer ödeniyor mu?

“25 Ocak’tan beri çalışıyorum ancak sadece 6 günlük sigortam yatmış görünüyor. Pazar da dahil her gün çalışıyoruz. Eğer Pazar günü işe gelmezseniz hiç gelmeyin gibi tehditler savuruyor ustabaşı. Daha önce çalışanlar sendikalıyken mesaiye kaldıklarında 1’e bir buçuk ödeniyorlardı. Hafta sonu çalışınca da en az 1’e iki ödeniyorlardı. Ama geçiciler artık sendikalı değil. Hal böyle olunca da mesaiyi istedikleri kadar uzatıp kısaltıyorlar. Son dakikaya kadar mesai olacak mı olmayacak mı onu bile bilmiyoruz. Bazen sadece ustanın seçtiği 8 -9 kişiyi mesaiye bırakıyorlar. Belirli başlama saatimiz de yok. Bazen yedi buçuk bazen sekiz bazen 10. Sendikalı çalışanların maaşları ödendi ve vaktinde ödeniyor. Ama geçicilerin hep gecikiyor!

“Mevcut koşullarda haklarımızı savunamadığımız için köle gibi çalıştırıyorlar ve adeta sadaka veriyorlar.. Kesinlikle Sendikalaşmamız gerekiyor!”

Özel sektörde geçici statüsünde çalışan bir emekçi olarak kesinlikle sendikalaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bir sorunla karşılaştığımızda bize destek olabilecek ya da fikir verebilecek kimsemiz yok, hiçbir dayanağımız yok. Mesela hukuki bir durum olduğunda sağdan soldan fikir almaya çalışıyoruz, ‘acaba burada bizim hakkımız ne, böyle yapsak ne olur? Yasal mı değil mi?” diye düşünüyoruz. Mevcut koşullarda haklarımızı savunamadığımız için köle gibi çalıştırıyorlar ve adeta sadaka veriyorlar. Bizim almaya çalıştığımız sadaka değil hakkımızdır”

 

87 Paylaşımlar