Tüfekçiye Çatalköy’de Beton Santrali Kıyağı mı?

Adı sürekli trafikteki “iş kazaları” ve kayıt dışı işçi çalıştırmakla anılan Tüfekçi’ye, Çatalköy-Değirmenlik yolu üzerindeki bir arazide mobil beton santralı kıyağı mı çekildi?

Gece saatlerinde santralin ve beton mikser araçların yarattığı gürültüden rahatsız olan bölge halkının Başbakanlık’a yazdığı şikayet yazısına, 11 Şubat 2019 tarihinde verilen cevapta; bahse konu beton santrali ile ilgili Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü tarafından verilen geçici onaya ait  herhangi bir görüş bulunmadığı ifade edildi.

 

Oysa ki Girne Kaymakamlığı tarafından 14.06.2004 tarihinde verilen onay yazısında verilen onay, Şehir Planlama Dairesi ile Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü’nün şartlarına uyulması koşuluna bağlanıyor.

2004 yılında verilen onayla ilgili Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü’nün görüşünün olmaması Tüfekçi’ye 15 yıldır yasadışı kar elde etme fırsatı verildiği anlamına geliyor.

Ayrıca mobil beton santralleri izninin,bir inşaatın yapımı sırasında beton nakliye işlerinin kolaylaşması için verilmesine rağmen Tüfekçi’nin bu santrallerde ürettiği betonu satarak yasa dışı kar elde ettiği de sosyal medyada yapılan reklamlardan görülüyor.

Gürültüden ve kalkan tozdan rahatsızlık duyan bölge halkı 50’ye yakın imza toplayıp şikayetçi olmasına rağmen bir sonuç alamadı.

İlgili dairelerin gelen şikayetler üzerine herhangi bir yaptırım uygulayıp uygulamayacakları merak konusu.

 

 

0 Paylaşımlar