Türk-Sen Ve El-Sen Enerji Çalıştayından Çekiliyor: “Korkak Hükümet”

AKP’NİN SÖZÜNDEN DIŞARI ÇIKMAYA KORKAN BİR HÜKÜMET VARKEN ÇALIŞTAYA KATILMAK ANLAMSIZ

 

Türk-Sen’den yapılan Aslan Bıçaklı imzalı yazılı açıklamada “Geçtiğimiz ay KKTC Hükümet yetkililerinin Ankara’da TC yetkilileri ile gerçekleştirdiği toplantıda, TC’den kablo ile elektrik getirilmesiyle ilgili çalışmaların sürdürüleceği ve bu konuda devletlerarası bir protokolün imzalanmasıyla ilgili varılan mutabakat, artık sabrımızı taşırmıştır” denilmekte.

 

 

Türk-Sen’den yapılan açıklama şöyle;

AKP’NİN SÖZÜNDEN DIŞARI ÇIKMAYA KORKAN BİR HÜKÜMET VARKEN ÇALIŞTAYA KATILMAK ANLAMSIZ

Ülkemizin elektrik enerjisi sorununu tartıştırmak ve çıkacak sonucu “Elektrik Enerjisi Politikaları” konusunda hükümete önerilerde bulunmak üzere kullanmak niyeti ile Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nın organize ettiği ve bugün Lefkoşa Merit Hotel’de gerçekleştirilecek olan “Enerji Çalıştayı” na Federasyonumuz TÜRK-SEN ve bağlı Sendikamız EL-SEN’ de davet edilmişti.

Bilindiği üzere özellikle bağlı Sendikamız EL-SEN’in; genelde elektrik enerjisi politikaları, özelde ise ilgili kamu hizmetini vermekle yükümlü KIB-TEK’in içerisinde bulunduğu durumla ilgili sayısız kez kamuoyu ile paylaştığı görüşleri ve bilimsel çalışmaları mevcuttur. Örgütümüz, KIB-TEK’in, halkımızın hakkı olan ucuz, kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi hizmetini sunabilmesini temin için, oluşturduğu bilimsel raporlarla her ortamda sesini bağlı sendikaları ile birlikte duyurma çabasında olmuştur. Ancak, hükümet yetkililerinin son olarak Ankara’da imzaladığı “Enerji ve Elektrik Enterkoneksiyonu Konularında İşbirliği Yapılmasına Dair Toplantıya İlişkin Eylem planı” belgesi, düzenlenen “Enerji Çalıştay”ını anlamsız kıldığından, TÜRK-SEN ve bağlı Sendikamız EL-SEN tutumunu yeniden gözden geçirmiş ve “Enerji Çalıştayı” na katılımdan vaz geçilmiştir. Düzenlenen Çalıştay’ın, kendi seçim bildirgelerine ve Hükümet Programı’na sadık kalmayan samimiyetsiz bir hükümetin enerjiden sorumlu Bakanı’nın talebi üzerine gerçekleştirildiğini de ayrıca dikkate getirmek isteriz.

KIB-TEK çalışanlarının Özelleştirme Yasası’na karşı Teknecik Elektrik Santralleri girişinde gerçekleştirdiği altı günlük direnişte neredeyse sürekli bizimle birlikte nöbet tutanlar, KIB-TEK’in özerkleştirilmesi için birlikte Meclise yasa önerisi sunanlar, bugün koalisyon ortağı olarak hükümettirler. Erken genel seçimler sırasında, seçim bildirgeleri ile dayatma paketin revize edileceği halkımıza taahhüt edilmiş, Hükümet Programı’nda ise “KIB-TEK’in özerkleştirilerek, elektrik enerjisi alanında tek otorite haline getirileceği”  ifade edilmiştir. CTPBG – DPUG Hükümeti kurulalı koskoca altı ay geçmiştir.  Geçen süre içerisinde KIB-TEK’in özerkleştirilmesi için hiç bir adım atılmamıştır.  Hükümetin yine kendi programında KIB-TEK’in tahsilatına ağırlık verileceği de belirtilmiş olmasına rağmen KIB-TEK’in kamusal alandaki büyük alacağı görmezden gelinerek ilk icraat olarak ilgili bakanlık tarafından sözde “Bütünlüklü Yol Haritası” açıklanmış ancak, “Bütünlüklü Yol Haritasının” çok geçmeden elektrik tarifelerine fahiş oranlarda zam olduğu anlaşılmıştır. Dayatma paketi revize edeceğiz diye yola çıkan hükümet ve Sn. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, TC Devlet Bakanı Sn. Beşir Atalay ile birlikte “Mutabakat Zaptı” imzalamış ve aslında revize söyleminin basit bir tarih değişikliği olduğu anlaşılmıştır. Atılan imzalar ile KIB-TEK’in Dağıtım ve Tahsilat kısmının Mayıs 2015’de özelleştirileceği karşılıklı taahhüt edilmiştir. Bu taahhüdün yerine getirilebilmesi için yine dayatma pakette yer alan KIB-TEK’in üretim – iletim – dağıtım ve tahsilat olmak üzere fonksiyonlarına göre bölünmesi gerekeceği açıktır. “Mutabakat Zaptı” ile bağımsız ve uzman bir kuruluşa; finansal, ekonomik, mühendislik ve teknik risk analizi yönünden hiçbir fizibilite raporu hazırlatmaya ihtiyaç duyulmadan deniz altına döşenecek kablo ile TC’den elektrik getirilmesi konusunda mutabakat olduğu açıklanmıştır.  Diğer yandan, Adamızın güneyinde yaşanan ekonomik kriz ve bulunan doğal gaz yatakları nedeniyle daha önce olmadığı kadar ekonomik motive ile başlatılan Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne yönelik görüşmelerin bir çözüm ile sonuçlanması olasılığı her zamankinden fazla görünmektedir. Olası bir çözüm, Kıbrıs Türk toplumunun da doğal gazdan pay almasını sağlayacağından bugün üzerinde konuşulan senaryoların tümünden de daha ucuz elektrik üretimine olanak sağlayacaktır. Tüm bunlar olurken basının sorularına karşılık Sn. Başbakan,  “KIB-TEK’i özerkleştireceğiz ancak, önce enerji alanında üst kurul kurmamız gerekir” diyerek aslında dayatma pakette belirtilenlerin tümünü eksiksiz bir şekilde uygulayacaklarını açıklamaktadır.

Geçtiğimiz ay KKTC Hükümet yetkililerinin Ankara’da TC yetkilileri ile gerçekleştirdiği toplantıda, TC’den kablo ile elektrik getirilmesiyle ilgili çalışmaların sürdürüleceği ve bu konuda devletlerarası bir protokolün imzalanmasıyla ilgili varılan mutabakat, artık sabrımızı taşırmıştır. Bu vesile ile CTPBG – DPUG Hükümeti’ni son kez uyarıyoruz. Halka rağmen, özelleştirmeler konusundaki ısrarlı tutumu sonrasında UBP’nin seçimlerde aldığı sonuç ve özellikle parti başkanlarının vekil dahi seçilemediği gerçeği ortadadır. Nerden ve kimden gelirse gelsin, dayatma pakette elektrik enerjisiyle ilgili belirtilen herhangi bir unsurun hayata geçirilmeye çalışılması durumunda geçmişte gösterdiğimiz direnişin çok daha fazlasını ortaya koymaktan çekinmeyeceğiz.

17 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply