Türkiye Kadıköy’de Binler #sananeTayyip Dedi

131110134756Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin çağrısı ile yapılan ‘sananeTayyip’ eylemleri başladı. İlk eylem bugün Antalya’da gerçekleştirildi. Çağrıya uyan binlerce kişi İstanbul Kadıköy’de buluştu.

Kadıköy’de binler yürüdü…

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, AKP’nin despotik uygulamalarına, özel hayat müdahalelerine ve de gerici-yobaz uygulamalarına karşı “sen Haziran’dan hiç bir şey anlamadın Tayyip!” demek için bugün saat:13.30’da Kadıköy Boğa’da buluştu.

sananeTayyip eylemi için Kadıköy Boğa’da toplanan binlerce kişi “tayyip şaşırma hayatıma karışma”, “karanlığa teslim olmayacağız”, “oğlan bizim kız bizim sanatayyip” sloganları atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında çevreden korteje sürekli katılımlar gözlenirken evlerin balkanlarından da halk alkışlarla destek verdi.

Kilise Meydanına kadar süren yürüyüş sonunda ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya bir açıklama yaptı. Çetinkaya açıklamasında;

“Gündelik hayata ve kadın bedenine her gün yeni bir müdahale gündeme getiren AKP,  adım adım toplumsal yaşamı İslami despotizmin baskısı altında şekillendirmeye çalışıyor.

Medyası-yargısı-polisiyle yukarıdan aşağıya inşa edilen bu despotik yapı, tek adımın tek bir sözüyle kazan kaynatıyor. Tek adamın sözünün yasa sayıldı, emir telakki edildiği fiili uygulamalar gelişiyor. Gerici-yobaz zihniyetin her yeri ve her şeyi kontrol etmeye çalıştığı bu karanlık kuşatma ile aynı zamanda Gezi’nin özgürlükçü ve demokratik potansiyeli de bastırılmaya çalışıyor. Sahte özgürlük masallarına, özgürlük adına ülkemizin üzerine örtülmek istenen karanlığa karşı özgür ve demokratik bir Türkiye kurmak için buluşalım

Özgürlüklerimizi gerici AKP zihniyetine karşı mücadele ile savunacağız ve direnişimizle gerçekten özgür bir ülke ve hayat kuracağız…

Erdoğan’a sesleniyoruz… Hayatımızdan Sanane… Bedenimizden Sanane… Kaç çocuk yapacağımızdan sanane… Hangi gazetede kimin köşe yazacağından sanane… Muhabirlerin ne soracağından sanane… Evimizin içinden sanane… Kimle kaldığımdan sanane…” dedi.

Tayyip’in sözü hükmünü Haziran direnişinde yitirdi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü üyeleri, AKP’nin despotik uygulamalarına, özel hayat müdahalelerine ve de gerici-yobaz uygulamalarına karşı “sen Haziran’dan hiç bir şey anlamadın Tayyip!” demek için İl Örgütü Binası önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

“Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” “Yaşam da bizim karar da” “Kadın erkek el ele özgürleşmeye”, ”Faşizme Karşı Omuz Omuza”, ”Her yer Taksim her yer Direniş” Tayyip elini, evimizden çek” sloganlarıyla yürüyen ÖDP üyelerine çevredeki esnaf ve yurttaşlardan da alkışlarla destek geldi.

Gerçekler ortada

Cumhuriyet Meydanında basına açıklama yapan ÖDP Kadın Kolaylaştırıcılarından Jiyanda Kaya,” Erdoğan’ın sözünün, artık kıymeti de hükmü de kalmamıştır. Onun sözü hükmünü Haziran direnişinde yitirmiştir.” dedi.

Asıl tartışılması gerekenin gerici iktidar blokunun yarattığı ülke gerçeği olduğunu ifade eden Kaya, “Kadınlar ve gençler üzerinde kurulmaya çalışılan sözde ahlak baskısı, gerici iktidar blokunun adım adım geliştirmeye çalıştığı İslami despotizmin bir parçasıdır. Bugüne kadar pek çok farklı biçimde özellikle de kadınlar üzerinden gündeme getirilen bu tartışmalar içerisinde gündelik hayattaki baskı giderek artmaktadır. Birisinin birinden bir fazla yada bir eksik söylemesinin bir önemi yoktur. İktidar güçlerinin temsil ettiği zihniyet, bugün farklı biçimlerde gündelik hayatı dini gericiliğin kuşatması altına almaya çalışmaktadır” şeklinde konuştu.

Gereken cevabı vereceğiz

“Buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki, her tür baskı ve zorbalık karşısında hep birlikte mücadele edeceğiz. Bir gencin kapısına her kim dayanırsa karşısında bizleri bulanacağından, kime yaşam tarzı nedeniyle müdahale edilirse ona gereken cevabı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. “ diyen Kaya, toplumun tüm ilerici, demokrat ve devrimci bireyleri, kesimleri olarak, tıpkı Gezi direnişinde olduğu gibi yine birleşik bir muhalefetle karşı koymaya devam edeceklerini söyledi.

 

muhalefet.org

 

41 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply