Türkiye’de İşçi Direnişleri Yayılıyor

Türkiye’nin Bursa ilinde adeta bir işçi baharı yaşanıyor. Direniş, dayanışma… Emekçilerin mücadelesi genişliyor.

Bursa’da bir süredir metal işçileri arasında yayılan, sarı sendikayı ve sendikanın imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi’ni (TİS) hedef alan tepkiler büyüyor. 15 Mayıs gece vardiyasında Renault işçisi iş bıraktı. Direnişe başladı.

Renault’ta 14 Mayıs gecesi başlayan direniş önce Tofaş’a sonra da Coşkunözü’ne sıçradı. Bosch’ta imzalanan TİS’in ardından Türk Metal’in MESS ile yaptığı sözleşmeyi değiştirmesini talep ederek eylemlere başlayan Renault işçileri üretimi durdurmuştu. Binlerce metal işçisi Renault önünde direnişe geçerken Tofaş ve Coşkunözü’nde de işçiler üretimi durdurup direnişe geçti.

Tofaş ve Renault yönetimi tatil kararı aldı. Yönetim pazartesine kadar tatil kararı aldığını açıklarken işçiler fabrikadan ayrılmayacaklarını belirttiler.

Coşkunöz’de ise yönetim pazartesine kadar üretimin devam etmesini istedi. İşçiler yönetimin talebine “Ölmek var dönmek yok!” sloganıyla yanıt verdi.

Sari sendika Türk Metal’e karşı öfkenin gitgide arttığı bir süreç yaşanırken, kitlesel bir şekilde Türk Metal’den istifalar yaşanıyor. Türkiye’nin çeşitli fabrikalarından işçi ve örgütler ise direnişle dayanışarak mücadeleyi büyütüyor.

demisas_16mayis ejot-destek kocaeli_sarkusyan_16mayis1 renault-manset tofas tofaş-işçiler-16mayıs yucel_boru_16mayis coşkunöz-işçiler-16mayıs

ADL/sendika.org

0 Paylaşımlar