Türkiye’de Korona Vaka Sayısı Çin ve İran’ı Geçti

Bugün son açıklanan vaka sayılarının ardından Türkiye’de toplam tespiti yapılan Covid 19 vaka sayısı 86 bin 306’ya çıkarak virüsün ilk yayıldığı Çin ve İran’ı geçti.

Çin’de 82 bin 306, İran’da ise 86 bin 306 kayıtlı vaka var. Türkiye böylece ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ın ardından en çok vaka görülen 6. ülke oldu.

Vaka sayılarında artış endişe verirken ölüm oranlarının bu ülkelere kıyasla düşük seyretmesi ise olumlu bir durum olarak göze çarpıyor. Türkiye’de şu ana kadar Covid 19 nedeni ile toplam 2 bin 17 ölüm gerçekleşti. Vaka sayılarında 6. en yüksek vaka sayısına sahip olan Türkiye ölümlerde ise 12. en çok ölüm olan ülke.

Düşük ölüm oranlarının nedeni olarak Türkiye’nin yoğun bakım kapasitesinin yüksek olması, Covid 19 bulaşan kişilerin yaş ortalamasının Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olması ve özellikle sağlık emekçilerinin donanımlılığı ve yoğun çalışmaya normal zamanlardan da alışık olmaları olarak gösteriliyor. Fakat vaka sayılarında artışın önü kesilememesi halinde sağlık sisteminin kilitlenmesi ile ölüm oranlarında artış olmasından endişe ediliyor.

303 Paylaşımlar