Türkiye’deki Çatışmaların Faturası, DAÜ’lü Öğrencilere Kesildi

ADL Özel

DAÜ’de Kültür ve Tarih Kulübü tarafından her yıl organize edilen Newroz kutlamaları, bu yıl okul yönetimi tarafından iptal edildi. Öğrencilere gerekçe olarak Türkiye’de yaşanan olaylar gösterildi.

DAÜ’de Kültür ve Tarih Kulübü’nün her yıl baharın gelişi ile birlikte organize ettiği Newroz kutlamalarının bu yıl 18 Mart tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmıştı.

Sanatçı Mehmet Atlı’nın katılımıyla gerçekleştirilecek olan kutlamalar, Okul yönetimi ve Rektör Yardımcısı Hıfsiye Pulhan tarafından Ankara’daki bombalı saldırı gerekçe gösterilerek iptal edilmişti.

İptal üzerine öğrenciler ve DAÜ Yönetimi arasında yapılan görüşmelerde ilk olarak, programın bir konsere dönüştürülmesi için kulübün tekrar başvuru yapılması istendi.

Öğrenciler, DAÜ Kültür ve Tarih Kulübü olarak konser için yaptıkları başvuru’ya 1 aydan fazla süre geçmesine rağmen bir cevap alamadı.

Üniversite Yönetimi tarafından uzun süre bekletilen öğrenciler, son olarak bugün ( 2 mayıs 2016) randevu sonucu bir görüşme gerçekleştirebildiler.

Fakat bu kez de Aktivitelerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Hıfsiye Pulhan tarafından öğrencilere,”yıl sonu için zamanın daraldığı ve üniversitede böyle bir etkinliğe yer verilemeyeceği” dile getirildi. 1 ay önce yapılan konser başvurusuna cevap almalarının neden geciktiğini sorgulayan öğrencilere, “yoğunduk” gerekçesini öne süren rektör yardımcısı, öğrencilerin ısrarı üzerine Türkiye’nin bugünkü çatışma ortamından dolayı konserin yapılamayacağını açıklayarak, öğrencilere durumu fazla zorlamamaları tavsiyesinde bulundu.

AnkaraDeğilLefkoşa sitesine ulaşan DAÜ Kültür ve Tarih Kulübü üyesi öğrenciler ise; “Türkiye’deki acılar hepimizin acılarıdır. Türkiye’deki bütün acıların faturasının DAÜ’de okuyan biz öğrencilere kesilmesi ve vebalinin üzerimize yıkılması kabul edilemezdir. Rektör yardımcısı tarafından bizlere “Eğer ortam düzelirse, çatışma süreci biterse” ancak Newroz kutlaması yapılabileceği söylenmiştir. AKP korkusundan dolayı konser yapılamamaktadır” şeklinde konuştu.

71 Paylaşımlar