TÜRKİYE’DEN RADYOAKTİF SU MU GELİYOR? – SALİH ERSANGİL

Geçtiğimiz cumartesi Nükleere Hayır Platformunun düzenlemiş olduğu konferansta, kimsenin değinmediği ama olması muhtemel başka riskler de ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de yapılacak olan santralin Türkiye’den kktcye su temin projesi ile adamıza suyun geleceği Alaköprü Barajından sadece 60 km uzakta bulunması.

Bilindiği gibi adamıza suyun gelmesi halinde adanın %94’ünün içme suyu ihtiyacı bu sudan karşılanacaktır. Yani su temini için kktcdeki mevcut kuyular durdurulacak ve bize Türkiye’den gelecek su kullandırılacaktır. Ayni şekilde tarımsal amaçlı kullanılacak suyun bir kısmı da buradan karşılanacaktır.

Diğer yandan nükleer santrallerde soğutma işlemi olmazsa olmazlardandır. Santrali soğutmak için denizden su çekilir ve ısınan su tekrar denize verilir. “1Bu esnada ısınan su ile beraber bir miktar radyasyonun denize verilmesi de muhtemeldir. Muhtemeldir diyorum çünkü yapılacak olan bu santral modeli dünyanın başka hiçbir bölgesinde sınanmamıştır. Bunların risk analizleri yapılmamıştır. Bu çok pahalı ve aylarca sürebilecek bir işlem olmasından dolayı devlet (Türkiye Devlet’i) bu işe girmeyi hiç istememekte ve kaçmaktadır”. Bu radyasyonun taşınarak Alaköprü Barajı’na ulaşması hiç de zor değil. Örneğin denizdeki radyasyon buharlaşmayla havaya karışıp, rüzgârların etkisiyle çok uzak bölgelere dahi taşınabilir ve yağmur ile tekrardan yeryüzüne ulaşabilir.  Yukarıda da bahsettiğim gibi Alaköprü barajı ile Akkuyu Nükleer Santrali arasındaki mesafenin 60km olması demek herhangi bir sorunda radyasyonun su projesi yoluyla evlerimizdeki çeşmelerden, sebze ve meyvelerden bizlere ulaşması demektir. Güzelim ülkemin topraklarının radyasyonla bulanması demektir. Zaten ilk sırada olan kanser illetinin daha da hızla artması demektir. Bunun sonucu da ölümdür.

17 Ocak Cumartesi saat 14.00’te Citroen ışıklarında Nükleere Hayır Platformu’nun düzenlemiş olduğu yürüyüş ve toplanan imzaların elçiliğe verilmesi etkinliği var. Sen de ülkenin geleceği için Akkuyu’da Nükleer Santrale karşıysan ve bir şeyler yapmak istiyorsan etkinliğe katıl, Nükleere Hayır.

 

  1. Devin Bahçeci – Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim Kampanyacısı

Not: Bu fikri bana verdiğin için teşekkürler Fatih Bayraktar.

 

82 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply