UBP-HP, ‘AKP Kıbrıs Temsilcisini’ Kılavuz Bellemiş Gibi: İhracata Yönelik Çalışan İş Yerleri Faaliyetlerine Başlatılıyor

UBP-HP hükümeti bugün Koronavirüs kaynaklı bir ölüm daha yaşanmasına rağmen uzmanların uyarılarına hiçe sayarak yayınladığı “İhracata Yönelik Çalışan İş Yerlerine Çalıştırma İzni Verilmesi” başlıklı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirli iş yerlerinin faaliyetlerine başlaması izni verdi.

UBP-HP’nin, kktc’de Koronavirüs salgınıyla yaşanan son durumu bir raporla TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bildiren AKP sözde Kıbrıs Temsilcisi Mehmet Demirci’yi kendine kılavuz olarak seçtiği görülüyor.

Demirci raporunda “KKTC genelinde salgının yaygın olmaması ve son testlerde pozitif vakalara rastlanmaması nedeniyle ekonomik faaliyetlere kademeli ve kontrollü bir şekilde izin verilmelidir. Aksi halde KKTC ekonomisi ciddi bir krizle karşı karşıya kalabilir. Böylesi bir kriz muhalefet tarafından Türkiye’nin desteklediği bir hükümetin başarısızlığı olarak yorumlanacaktır. Haliyle bu tablo Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yansıyacaktır. “ ifadelerine yer vermişti.

İşte o açıklama:

“KARAR SAYISI. E T(K-I)557-2020 ‘IHRACATA YONELIK ÇALIŞAN İŞYERLERİNE ÇALIŞTIRMA İZNİ VERILMESi (önerge No:582/2020) (E.E.B ) Bakanlar Kurulu, Corona Virüsü (Covid-19) ile ilgili tedbirler çerçevesinde, ihracata yönelik çalışan ve yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde taahhütlerini yerine getirmesi gereken işletmelerin, yapmış oldukları anlaşma tutanaklarını Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na ibraz ederek başvurmaları halinde ve gerekli hijyen şartlarını yerine getirmeleri kaydıyla bu işletmelere, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından çalışabilir izni verilmesine ve ayrıca meşrubat gibi ürünleri üreten kurum ve/veya firmaların da elzem ürünler kapsamında faaliyetlerine başlamasına karar verdi.”

İşte o kararın belgesi:

78 Paylaşımlar