“Uçuşlar Öğrenciler İçin Açıldı” Söylemi NOTAM ile Uyuşmuyor

Detay Kıbrıs’ta yayınlanan habere göre; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay uçuş kısıtlamasının kaldırılmasının nedeni olarak sadece öğrencilerin adaya girişini sağlamak olduğunu öne sürdü.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay’ın, Bakanlıktan yayınlanan NOTAM doğrultusunda, Koronavirüs’e yönelik önlem amaçlı uygulanan uçuş kısıtlamasının kaldırılmasına ilişkin bir TV programında “Uçuşlar sadece öğrencilerin gelişini sağlayacak uçak seferleri için olacak” şeklindeki ifadeleri, yayımlanan belge ile uyuşmuyor.

Yayımlanan belgenin 1. maddesinde ülkeye giriş yapacak kişilerin, girişte son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmesi halinde karantina koşuluyla ülkeye girişlerine izin verileceği yazıyor.

2. maddede ise son 14 gün içinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Güney Afrika ve Brezilya’da bulunmuş kişilerin ülkeye girişinin yasaklandığı ancak bu ülkelerden sadece; kktc vatandaşları, daimi ikametgahı kktc’de olanlar, kktc üniversitelerinde kayıtlı bulunan veya kktc üniversitelerine kayıt yapacak kişilerin bunu belgelemesi durumunda karantina koşuluyla girişlerine izin verileceği yazıyor.

Bu durumda 2. maddede yazan ülkeler için bazı istisnalar getirilmiş olması bu ülke haricindeki ülkelerden gelecek olan kişilerin girişi için 2. maddedeki istisnaların aranmayacağı anlaşılıyor.

Şöyle ki; örneğin Brezilya’dan veya Hollanda’dan gelecek olan bir kişi için öğrenci olma veya vatandaş olma veya daimi ikametgah sahibi olma şartı aranırken, Türkiye’den veya Almanya’dan gelecek olan bir kişi için sadece 3 gün önesinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz etmesi istenecek.

Görüleceği üzere Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay’ın söyledikleri gerçeği yansıtmıyor.

Canaltay: “Uçuşlar sadece öğrencilerin gelişini sağlayacak uçak seferleri için olacak”

81 Paylaşımlar