Wikileaks’e göre Panama Belgeleri’nin ardında ABD ve Soros var

Panama Belgeleri’nde ABD ve Soros parmağı. 

Wikileaks, gelmiş geçmiş en büyük bilgi ‘sızıntısı’ Panama Belgeleri’nin finansörünün ABD ve Soros olduğunu ileri sürdü.

Wikileaks’in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada“#PanamaBelgeleri Putin saldırısı Rusya ve eski SCCB’yi hedef alan OCCRP (Organiza Suç ve Yolsuzluk İhbar Projesi) tarafından hazırlandı ve USAID (Uluslararası Kalkınma Ajansı) ile Soros tarafından fonlandı” dendi.

İsveç merkezli uluslararası organizasyon Wikileaks, kaynakların gizliliğini koruyarak ülkelere ve şirketlere ait hassas belgeleri yayınlamasıyla gündemdeydi.

Adsız3

Panama Belgeleri nedir?

Panama Belgeleri’yle, zengin ve muktedirlerin servetlerini gizlemek için çevirdiği dolaplar, özel ve gizli belgeler ortalığa saçılmıştı. Dünyanın önde gelen off-shore hizmetleri firması Mossack Fonseca’ya ait 11 milyondan fazla belge ‘sızdırılmıştı.’

Belgelerde adı geçen 140 şirket bir siyasetçi ya da kamu görevlisinin doğrudan ya da aileleri-yakınlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı. Müşteriler arasında eski ya da halen görevi başında 72 devlet başkanı ya da başbakan da bulunuyor.

370 gazetecinin incelediği 2.6 terabayt hacmindeki belgelerin henüz yaklaşık yüzde 1’lik kısmı yayınlandı.

 

İlgili haberler: Dünya liderlerini zora sokan Panama Belgeleri’nin ‘doğruluğundan kuşku yok’

 

8 Paylaşımlar