“Yalaaan Söylüyorsun”

DSC_001619 Temmuz 2011 tarihinde, Tayyip Erdoğan’ın adamıza gelişi sırasında darp edilen ve ardından da haklarında dava açılan eylemciler bugün yine mahkemedeydi.

Baraka Kültür Merkezi, duruşma öncesinde mahkemeler önünde bir basın açıklaması ve kısa bir tiyatro gösterisi yaparak dava süreciyle ilgili görüşlerini ifade etti.

Mahkemede polisin yalan beyanatlarda bulunduğunu ifade eden Baraka aktivisti Pınar Piro, açıklamasında şunları belirtti: “Gerçekleşen KTHY önü eyleminde ise polis eylemcilere tabiri caizse tekme tokat müdahale ederek onlarca eylemciyi darp etmişti. Tarihimize kara harflerle kazınan bu olayın ardından Polis Genel Müdürlüğü’ne gerekli şikayetler yapılmasına rağmen her hangi bir cezai işlem uygulanmamış, aksine orada gözaltına alınan arkadaşlarımıza yönelik siyasi temelli davalar açılmıştı. Bugün aradan geçen iki yıla rağmen bu utanç davaları hala sürüyor, polisin işlediği suçlara ise mahkeme salonunda yenileri ekleniyor.”

 

 

“İhbar ediyoruz”

Polisin duruşmalar sırasında kendilerine ezberletilen ifadeleri söylediklerini ve doğru beyan vermediklerini ifade eden Piro, polisi ‘en yüsek merci olan halkın vicdanına ihbar’ ettiklerini ifade etti. Piro şu ifadelerde bulundu: “Polislerin mahkemede adaletin tesisini sağlamak için bulunmak yerine, kendilerine ezberletilen veya kağıttan okutulan yalan ifadelerle iddianameyi doğrulamaya çalıştığını ihbar ediyoruz. Bu ihbar en yüksek merci olan halkımızın vicdanınadır. Baraka Kültür Merkezi olarak 19 Temmuz günü eylem alanlarındaki şiddetli müdahalenin de , mahkemelerde sürmekte olan siyasi davaların da aynı kaynaktan gelen emirlerin sonucu olduğunu bilmekteyiz. Polis emekçileri yürütülen bu sistemli saldırılarda silah olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Dürüst ve onurlu polis emekçilerine çağrımız cesur olmaları ve halka karşı değil, halkın polisleri olarak adalet için mücadele etmeleridir.

 

Baraka aktivistleri ayrıca basın açıklamasının ardından kısa bir tiyatro skeci oynayarak polis şiddetini ve dava sürecindeki tutumunu eleştirdi.

DSC_0022

Okunan açıklamanın tam metni şöyle:

İHBAR EDİYORUZ

Bir vatandaşın sorumluluğu işlenen bir suç olduğunda onu yetkili mercilere bildirmektir. Bu açıklamamızı da bu amaçla yapmaktayız. Normal bir durumda ihbar merci polis olurdu. Fakat biz bunu hali hazırda yapmış ve sonuçsuz kalmış olduğumuzdan, bu ihbarı daha yetkili bir merciye, yani halkımıza yapma ihtiyacı hissediyoruz.

19 Temmuz 2011 tarihinde, Tayyip Erdoğan’ın adamıza gelişinde kendisinin Kıbrıslı Türkler’e yönelik hakaretlerine ve yıllar yılı bizlere dayatılan yok oluş politikalarına karşı kitlesel eylemler gerçekleşmişti.

Gerçekleşen KTHY önü eyleminde ise polis eylemcilere tabiri caizse tekme tokat müdahale ederek onlarca eylemciyi darp etmişti.

Tarihimize kara harflerle kazınan bu olayın ardından Polis Genel Müdürlüğü’ne gerekli şikayetler yapılmasına rağmen her hangi bir cezai işlem uygulanmamış, aksine orada gözaltına alınan arkadaşlarımıza yönelik siyasi temelli davalar açılmıştı.

Bugün aradan geçen iki yıla rağmen bu utanç davaları hala sürüyor, polisin işlediği suçlara ise mahkeme salonunda yenileri ekleniyor.

İhbar Ediyoruz:

Görevi eylemcilerin de güvenliğini sağlamak olan polisin eylemcileri karşısında gördüğünü tanık kürsüsünden söylediğini,

İfade özgürlüğü yasalarla güvence altına alınmış olmasına rağmen, polisin hiç bir küfür içermeyen pankartlara üzerinde TC’ye eleştiri getiriliyor diye müdahale ettiğini ve edeceğini tanık kürsüsünden beyan ettiğinin,

Anayasanın 32’nci maddesi izinsiz barışçıl eylem hakkını tanımasına rağmen, polisin izinsiz her türlü eylem yapmak yasaktır yönünde mahkemede ifade verdiğini,

Polislerin mahkemede adaletin tesisini sağlamak için bulunmak yerine, kendilerine ezberletilen veya kağıttan okutulan yalan ifadelerle iddianameyi doğrulamaya çalıştığını ihbar ediyoruz.

Bu ihbar en yüksek merci olan halkımızın vicdanınadır.

Baraka Kültür Merkezi olarak 19 Temmuz günü eylem alanlarındaki şiddetli müdahalenin de , mahkemelerde sürmekte olan siyasi davaların da aynı kaynaktan gelen emirlerin sonucu olduğunu bilmekteyiz.

Polis emekçileri yürütülen bu sistemli saldırılarda silah olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Dürüst ve onurlu polis emekçilerine çağrımız cesur olmaları ve halka karşı değil, halkın polisleri olarak adalet için mücadele etmeleridir.

Baraka Kültür Merkezi

DSC_0044DSC_0025 DSC_0016 DSC_0012

73 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply