Yayılan Yangın Karşısında İtfaiye Çaresiz Kaldı

Kalkanlı’daki yangın yayılmaya devam ederken, itfaiye araçları yetersiz kalıyor.

Yangın yaklaşık 1500-2000 dönüm arazide etkili oldu.

Kalkanlı’da 12.30 sularında başlayan yangın yayılmaya devam ediyor.

Araçları yetersiz kalan itfaiye ekipleri ise bölgeye giden halkla birlikte çaresizce yangını izliyor.

Tepelik bölgede yanan alanlara ulaşamayan itfaiye, yanan çam kozalarının patlayarak etrafa saçılması ve rüzgarın şiddetini artırmasıyla birlikte iyice çaresiz kalmış durumda.

Bölgede bulunan itfaiye ekipleri an itibariyle başka bir müdahele imkanları olmadığı için, yangının Kılıçarslan-İkidere Yolu’na doğru yönelmesine engel olmaya çalışıyor.

TC’den gelen uçak ve BM’ye ait iki helikopter yangına müdahale etmeyi sürdürürken, yetkililer su tankeri olan vatandaşların bölgeye yardıma gitmesi için çağrı yapıyor.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat,  yangına karadan ve havadan müdahale edildiğini, yangını söndürmek için canla ve başla çalıştıklarını belirtti.

Fırat, arazi şartları ve değişik yönlerden esen rüzgarın  çalışmaları olumsuz etkilediğini, sık orman ağaçlarının da etkisiyle yangının geniş alana yayıldığını ifade etti.

Fırat, yangının yerleşim birimlerine sıçrama ihtimali bulunmadığını, güney ucunu kontrol altına aldıklarını, orta kesimlerde de yer yer uçakların müdahale ettiğini kaydetti.

69 Paylaşımlar