YAZ BURSLARININ KESİLMESİNE TEPKİLER YAĞIYOR

Aktivist Düşünce Topluluğu Yaz Burslarının kaldırılmasına ilişkin olarak bazı demokratik kitle örgütleri, Partiler ve Sendikalar ile röportaj yaptı. Aşağıda Aktivist Düşünce Topluluğu’nun yapmış olduğu röportajı okuyabilirsizi.

 

-Merhabalar. Bildiğiniz gibi ADT olarak yaz burslarının kaldırılması kararını geri aldırabilmek için şu sıralar yoğun bir şekilde uğraşıyoruz. Bir de sizler gibi gençlik örgütlerinin, partilerin ve sivil toplum örgütlerinin  fikirlerini almak istedik. Siz yaz burslarının kaldırılması konusunda ne düşünürsünüz? Sizce bu konuda ne yapılmalı? Örgüt olarak sizlerin konu ile ilgili yapmayı düşündüğünüz herhangi bir girişim var mı? İşte yanıtlar:

 

 

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü

 

Sadece yaz bursu ile ilgili değil, burs tüzüğü ile ilgili bir sıkıntımız var bunun çalışmasını da belli bir dönemdir yürütüyorduk ama seçimler gelince , pek üstüne düşebilecek vakti bulamadık, bizim ayıbımız bu. Şu felsefe en basit şekli ile doğru geliyor ki bize eğer meclisteki milletvekilleri tatil oldukları dönemde maaşlarını alıyorsa, bu gayet tabii öğrencinin de hakkıdır.Bizim izleyeceğimiz süreç, tüzükte bir değişiklik olacaktır. Eylemlilik noktasında sizlerin şubat ayında başlattığı sürecin devamı gelecekse eğer biz yanınızda yer alacağız eğer bir davet olursa. Sizin eylemliliğiniz üstüne siyasi bir yapının farklı eylemler içine girmesi fırsatçı bir yaklaşım olacak, o yüzden ADT bir eylem ortaya koyacaksa destekleyeceğiz.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP)

 

Yaz bursları öğrencilerin en doğal hakkıdır. Eğitimde tasarruf olmaz. Dolayısı ile yaz burslarının kaldırılmasına, bu konuda hükümetin keyfi tutumuna karşıyız. Yasal güvenceye kavuşturulmalı ve düzenli bir şekilde ödenmelidir. Gençlik örgütümüzün bu konuda diğer gençlik örgütleri ile birlikte çalışmaları olmuştur. Bundan sonra da bu konuda öğrencilerin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması yönünde gereken her türlü girişimi yapmaktan geri durmayacağız. Burs sadaka değil haktır!

 Yeni Kıbrıs Partisi-Fem (YKP-Fem) 

YKP-fem’den selam olsun .Öğrencilere devlet tarafından sağlanan sosyal yardımın yaz aylarında kesilmesi, sosyal refah devleti anlayışından kalan en son emarelerin de siliniyor olduğunun bir göstergesidir. Benzeri bir şekilde, kadınların görünmez emeğini tanıyan tek yasal ekonomik hak olan yıpranma payı da, yoksulu daha da yoksullaştıran ama zenginin haksız kazancına dokunmayan neoliberal anlayış tarafından elimizden alınmıştı. Neden öğrencilerin yazda da bursa ihtiyacı olduğunu tek tek sıralamayı gerekli görmüyoruz; yaz burslarının kesilmesi düşüncesinin sırf bir “bilgisizlik” sonucu ortaya çıkmadığının, aksine, daha geniş sömürü politikalarıyla bağlantılı bilinçli bir kararın sonucu olduğunun bilincindeyiz. Bursların düzenli verilmesi için mücadelelerini sürdüren öğrencilerin yanındayız.

 

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS)

 

Yüksek öğrenim gören her öğrencinin, okuduğu sürece maddi olarak desteklenmesi ve her öğrencinin burs alması çok eskiden beri gençlik örgütlerinin talepleri arasındadır.Bu yönde hep daha iyiye daha güzele ulaşmak için çok mücadele verildi.Geçmişte bu mücadeleyi veren gençlik örgütlerinin liderlerinin ,dün savundukları ile bugün yaptıklarını şaşkınlıkla izliyoruz.Şimdi geldiğimiz nokta ,önce yaz aylarında verilen burs miktarının düşürülmesi ve ardından yaz aylarındaki bursların tamamen kaldırılmasıdır.Bunun gerekçesi olarak da tasarruf gösteriliyor.Demek ki eğitim ,Bakanlar Kurulu’nun öncelikleri arasında değil.Yurtdışı gezilerinden ,lüks arabalar almaktan,bakanlıkları yeniden döşemekten,lüks otellerde verilen yemeklerden tasarruf edebilirsiniz ama eğitimden tasarruf edemezsiniz. Yüksek öğrenim gören her genç burslarla okuduğu sürece desteklenmelidir.Bu destek gençlerin ailelerine muhtaç olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yaşamsal önem taşır.Öğrencilerin aldığı bursların kesintisiz devam etmesini hatta bursların yurtdışında okuyan her öğrenciye verilmesini savunuyoruz. Öğrencinin bursuna dokunma!

 

Baraka:

 

Burs, öğrencilere ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilmesi gereken maddi bir destektir. Bu her öğrencinin hakkıdır. Çünkü her öğrencinin, okula gitmek için otobüste, kitap alabilmek için kırtasiyede, yurtdışında yaşıyorsa ev kirasını ödemekte, yaşamsal yiyecek ve içeçek ihtiyaçları için markette ve sosyal iletişim ortamlarında paraya ihtiyacı vardır. Ve eğitim de yaşam da yaz aylarında son bulmamaktadır. Öğrenciler ev kiralarını yazda da ödemekte, staja gitmekte, kendini geliştirmek için kitap almaya ve araştırma yapmaya devam etmektedir. Yani eğitim sadece okula gitmek değildir. Bu nedenle yaz burslarının kaldırılması tartışma kabul etmeyecek kesinlikte bir hatadır. Mücadele ise toplumun tüm kesimlerinin desteklemesi gereken bir dayanışma ile gerçekleşmelidir. Kararı almakla yükümlü olanlara yaptıkları hatadan derhal geri dönmeleri için baskı yapılmalıdır. Kazanılmış bir hakkı gasp edip bunu açıklamaktan bile korkanları konu ile ilgili bir açıklama yapmaya zorlamalı, toplumla yüzleştirilmelidir. Gönül isterdi ki parasız bir dünyada yaşayalım ve böyle dertlerimiz de olmasın ama ne yazık ki gün daha o gün değil.

 

DAÜ-SEN, Devrimci Komünist Birlik ve KTAMS görüş bildirmediler.

27 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply