YDP Yalan Açıklamalarla, Akıncı Özelinde, İfade Özgürlüğü ve Demokrasiye Saldırdı

YDP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, yaptığı yalanlarla dolu açıklamayla Cumhurbaşkanı Akıncı nezdinde demokrasi ve ifade özgürlüğüne saldırdı.

Seyircinin Sözlerini “Akıncı Söyledi” Yalanı

Seyircilerden gelen “Demokrasinin tam yerleşmediği ülkelerde Başkanlık sistemi diktatörlüğe dönüşebilir”, “Başkanlık sistemi isteyenler diktatörlük sevdalısı olanlardır çünkü buradaki Başkanlık sisteminin de Türkiye’den farklı olmayacak” şeklindeki yorumlarını, açıkça yalan söyleyerek, Akıncı söylemiş gibi yansıtan YDP Genel Başkan Yardımcısı, “Sayın Akıncı’nın işgal ettiği mevcut makam Türkiye’deki sisteme laf atmaya uygun bir makam değildir.” ifadelerine yer verdi.

Demokrasi Düşmanı YDP

“Akıncı’nın makamı işgal ediyor” sözleriyle ise demokrasi düşmanlığı yapan Kaya, Akıncı’nın son seçimlerde %65’lik bir oy oranıyla seçildiğini de unutmuş görünüyor. Bu nokta da da Akıncı özelinde yapılmış gibi görünen eleştiri aslında YDP’nin halk iradesine dayanan demokrasi karşıtlığını ortaya seriyor.

Türkiye Tabulaştırılmış: İfade Özgürülüğü Karşıtı YDP

Öte yandan yine “Sayın Akıncı’nın işgal ettiği mevcut makam Türkiye’deki sisteme laf atmaya uygun bir makam değildir.” sözleri; YDP’ye göre Türkiye ile ilişkili herhangi bir şeyin eleştirilmemesi gerektiği anlamına geliyor.

Eleştiri Akıncı’nın özelinde yapılmış gibi görünse de esasında YDP’nin ifade ve düşünce özgürlüğüne ne kadar sadık olduğunu ortaya sererken, Türkiye egemenlerinin de bu parti için tabu olduğu görülüyor.

Hükümet Gibi YDP de İlaç Konusunda Saçmaladı :”Usülsüz”

YDP de, Tatar gibi hükümet temsilcisinini de içinde bulunduğu bir yapı olan İki Toplumlu Sağlık Komitesi üzerinden ilaçların gelmesini usülsüzlük olarak niteleyerek saçmaladı.

Ayrıca seçimlerin ertlenmesinden dolayı Akıncı’nın hala Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmesini “Uzatmalı Cumhurbaşkanlığı hevesi” ifadeleriyle Akıncı’nın talebi gibi lanse etti.

Oysa ki karar Başsavcılık, Yüksek Yargı ve meclisin onayıyla alınmıştı.

İşte YDP’nin Yalanı:

Bülent Kaya’nın Akıncı söyledi dediği sözler seyircilerin yorumu…

Akıncı’nın başkanlık tartışmasına ilişkin sözleri

İşte YDP’nin TAK’ta yayınlanan yalanlar üstüne kurulu açıklaması

YDP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Türkiye ile polemik yaratmaya çalıştığını” iddia etti.

Kaya yazılı açıklamasında, dün bir web TV programına katılan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, gazetecilerin, Başkanlık sistemi konusunda sorduğu bir soruya verdiği cevapta, “pot kırdığını ve Türkiye’deki sistemi eleştirdiğini” öne sürdü.

Akıncı’nın Başkanlık sistemi ile ilgili kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta; “demokrasinin tam yerleşmediği ülkelerde Başkanlık sisteminin diktatörlüğe dönüşebileceğini” söylediğini ve “Başkanlık sistemi isteyenlerin diktatörlük sevdalısı olanlar olduğunu, çünkü buradaki Başkanlık sisteminin de Türkiye’den farklı olmayacağı” ifadelerini kullandığını savunan Kaya, Akıncı’nın bu sözleriyle “Türkiye’deki mevcut sistemin diktatörlük olduğunu ima ettiğini” iddia etti.

Kaya şöyle devam etti:

“Sayın Akıncı, KKTC’de artık Başkanlık sistemine geçilmesini arzulayan geniş bir çevreye ‘diktatörlük sevdalıları’ diye hakaret ederken diğer taraftan da Türkiye’nin mevcut sistemine dil uzatmaktadır. Sayın Akıncı’nın işgal ettiği mevcut makam Türkiye’deki sisteme laf atmaya uygun bir makam değildir. Ayrıca Sayın Akıncı Türkiye’deki mevcut sistemin referandumla yani halkın iradesi ile kabul edildiğini unutmuş gözükmektedir.

Anlaşılıyor ki Sayın Akıncı, uzun süreden beri Türkiye yöneticileri ile polemik yaratamamanın sıkıntısını yaşıyor. Özellikle bu kriz döneminde unutulmamak için Güneyden usulsüz ilaç ithali dahil hemen her konuda gündeme gelmeye çalışıyor. 

Partimiz çok kısa bir süre içerisinde Anayasa Mahkemesine başvurarak Sayın Akıncı’nın uzatmalı Cumhurbaşkanlığı hevesini sonlandıracak ve emeklilik günlerinde parlak düşüncelerini daha rahat kamuoyu ile paylaşabilmesi için kendisine imkan yaratacaktır.” 

239 Paylaşımlar