YENİ BOĞAZİÇİ’NDE İŞ KAZASI: 1 AĞIR YARALI!

Yeni Boğaziçi köyünde yarım inşatta kalıp kurarken dengesini kaybederek beton zemine düşen İsmail Ürüncüoğlu ağır şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Ülkemizde özellikle de inşaatlarda yaşanan iş kazalarının önüne bir türlü geçilemiyor. Dün yine bir iş kazası Mağusa’ya bağlı Yeni Boğaziçi köyünde yaşandı. Yaşanan iş kazasında bir kişi ağır şekilde yaralandı.

Yeni Boğaziçi köyünde yarım inşatta kalıp kurarken dengesini kaybederek beton zemine düşen İsmail Ürüncüoğlu ağır şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı. İsmail Ürüncüoğlu’nun yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdiği öğrenildi.

Ayda ortalama 15-20 bilinen iş kazası gerçekleşen ülkemizde tüm yaralanmalara, mağduriyetlere hatta ölümlere rağmen kazaların günden güne artan bir sayıyla devam etmesi işçilerin sağlığını ve güvenliğini sağlayacak önlemlerin şirketlerce alınmadığını gösteriyor. Diğer taraftan çeşitli iş sahalarında gerçekleşmekte olan büyümelerin özel sektörde çalışmakta olan emekçi sayısını artırması da mevcut koşullar dikkate alındığında iş kazası sayısının da çoğalması tehlikesini kuvvetlendiriyor.

Ne Yapmalı ?
İş Yasası’nın her türlü iş kazası sonucunda patronların sorumluluğunu düzenliyor olmasına karşılık emekçilerin işçi sağlığı ve güvenliğine dair talepleri kabul ettirebilecekleri bir araçtan yoksun oluşları her gün can tehlikesi altında para kazanmaya çalıştıkları bir tablo ortaya koyuyor. Özel Sektör’de sendikalaşmanın önünde herhangi bir yasal engel olmamasına karşın mevcut durumda örgütlenmeye kalkmakla işinden olmak arasında tercih yapmak zorunda bırakılan işçilerin bu yola başvuramıyor oluşlarını anlamak çok da zor değil. Emekçilerin sağlık ve güvence gibi haklarını koruyacak, geliştirecek bir sendikadan yoksun oluşları aktif bir şekilde patronları önlem almaya zorlayan hiçbir unsurun olmadığı bir tablo yaratırken gerçekleşen kazaların sayısının artmasına ve kazaların ardından doğan mağduriyetlerin giderilememesine neden olmakta.

37 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply