Yeni Zelanda Başbakanı Ardern: Kapitalizm Dost Değil, Düşman

Yeni Zelanda’nın İşçi Partili başbakanı Jacinda Ardern, hükümet kurulduktan sonraki ilk açıklamasında “Birçok Yeni Zelandalı için kapitalizm dost değil, düşman” dedi.

Yeni Zelanda’da 23 Eylül’de yapılan genel seçimlerinden ardından koalisyon hükümeti için anlaşmaya varıldı. Hükümet, İşçi Partisi ile Önce Yeni Zelanda Partisi (NZ First) tarafından kurulacak.

İki parti tarafından varılan anlaşmaya göre başbakan İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern, başbakan yardımcısı ise NZ First lideri Winston Peters olacak. Yeşiller Partisi de hükümeti dışarıdan destekleyecek.

Seçime 2 ay kala İşçi Partisi’ne genel başkan seçilen Ardern, partisinin oy oranını % 13 artırarak % 36,6 oy aldı. Bu sonucun ardından İşçi Partisi’nin sandalye sayısı da 32’den 46’ya çıktı.

Jenny Shipley ve Helen Clark’tan sonra ülkenin üçüncü kadın başbakanı olan Ardern 37 yaşında. Ardern’in Yeni Zelanda’da son 150 yılın en genç başbakanı olduğu belirtiliyor.

“BİRÇOKLARI İÇİN KAPİTALİZM DOST DEĞİL”

Başbakan olarak yaptığı ilk açıklamada “seçkinlerin” gittikçe zenginleştiğini, “savunmasız Yeni Zelandalıların” durumunun ise gittikçe kötüleştiğini söyleyen Ardern, “Birçok Yeni Zelandalı için kapitalizm dost değil, düşman” dedi. “Daha adil bir Yeni Zelanda için çalışacağız” ifadelerini kullanan Ardern, ‘kapitalizmin insani yüzünü yeniden kazanması gerektiğini’ sözlerine ekledi.

15 Paylaşımlar