“YENİLİKÇİ” HÜKÜMETTEN GERİCİ İCRAATLAR

[ ADL Özel ]

Meclis’te büyük bir çoğunluğa sahip olan CTP/BG-UBP hükumeti ekonomi politikalarında olduğu gibi eğitim politikalarında da önceki hükümetleri aratmıyor.

kktc Din Görevlileri Sendikası (Din Gör Sen) yetkililerini kabul eden Eğitim Bakanı Kemal Dürüst; ‘güzel bir toplum yaratmak, maneviyatına bağlı bireyler yetiştirmekle mümkün olur, bu nedenle kendi hükümetimiz döneminde okullarda Din Kültür ve Ahlak Bilgisi derslerinin 15 yaşa kadar okutulması konusunda karar ürettik’ diyerek; bilimsel eğitimden uzak, tek din ve mezhepin halka tek doğru gibi dayatıldığı bir eğitim anlayışını savundu.

Bireylerin kendi inançlarını belirleme hakkını engelleyen bu zihniyet, açıkça laikliğe ve inanç özgürlüğüne aykırıdır. İnanç özgürlüğünü gözetmeyen ve yegane amacı halkı sünnileştirmek olan bu gerici anlayış, Kıbrıslı Türk halkı üzerinde uygulanan asimilasyon politikalarının da bir parçasıdır.

Bugüne kadar halkın çıkarını gözeten icraatları gerçekleştirememenin mazereti olarak geniş tabanlı bir hükümetin oluşamamasını gösteren CTP-BG’nin ortağının bu gerici politikaysıyla ilgili nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu.

 

 

46 Paylaşımlar