YOLUMUZ AÇIK OLSUN: BAĞIMSIZLIK YOLU KURULDU!

Kıbrıslı Türk halkının varoluş mücadelesinde bir mihenk taşı olmayı hedefleyen Bağımsızlık Yolu, kuruluşunu ilan etti. Bir bildirge yayınlayarak kuruluşunu ilan eden Bağımsızlık Yolu, halkların barışı için, Kıbrıs’ın kuzeyinde neoliberal ve asimilasyon politikalarına karşı anti-kapitalist, eşitlikçi, eko-sosyalist, sosyalist feminist ve devrimci bir hat oluşturmak için yola çıkıyor…

Bildirgenin tam metni şöyle;

Kıbrıslı Türklerin yaşadığı varoluş keşmekeşi gün geçtikçe daha da derinleşmekte. Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’nin taşeron işgali ile kemikleşen emperyalist kuşatma, Kıbrıslı Türkleri bir yandan geleceksizleştirirken diğer yandan da iradelerini gasp etmektedir.

Uygulanan neoliberal politikalar Kıbrıslı Türk halkını yoksullaştırmakta ve üretim araçlarını elinden koparmaktadır. Asimilasyon politikaları ile manevi ve kültürel değerleri yok edilmeye çalışılmaktadır. Egemenler arası güç ilişkileri ada coğrafyasının çevresinde ateşten bir çember döşemektedir.

Kıbrıslı Türk halkı olarak kendi tarafımızdan belirlenmeyen koşullar içerisindeyiz. Fakat bu koşulları kendi irademiz ile değiştirebilir, dönüştürebiliriz. On yıllardan beridir özgürlük ve bağımsızlıktan yoksun, hayata ve geleceğe tutunmaya çalışan bir halk olarak özgürlüğün ve bağımsızlığın altın tepsi içinde bizlere sunulmayacağının farkındayız.

Bu değerlerin mücadele ederek yaratılabileceğinin bilincinde olan bir halkın devrimcileri olarak, Kıbrıslı Türk halkının varoluş mücadelesinde bir mihenk taşı olmayı hedefleyen Bağımsızlık Yolu’nun kuruluşunu ilan ediyoruz.

Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinin çeşitli alanlarında bulunan ve özgürlük ve bağımsızlığa gönülden inanan devrimcilerin bir araya gelmesiyle oluşan Bağımsızlık Yolu, varoluş mücadelesinde yeni bir soluk alma iddiasındadır. Bir yandan liberal ve gittikçe de liberalleşen sol diğer yandan da kendi içinde muhafazakarlığı ve kalıplara sıkışmışlığı ile geleneksel sol yapılar bugüne dek Kıbrıslı Türklerin söz, yetki ve karar mücadelesini ileriye taşıyamamış, onu ya yarı yolda bırakmış ya da siyasetleri mücadelenin ihtiyaçlarına cevap verememiştir. Günün sonunda Kıbrıslı Türklerin mücadelesi bir çıkmaza girmiş ve mücadele sürekli tekrarlanan belli başlı ritüellere sıkıştırılmıştır. Soluk alamayan mücadele ve kendini gittikçe halktan uzaklaştıran yapılar, Kıbrıslı Türklerin mücadelesine katkı sağlayamaz duruma gelmiştir.

Artık üzerimizi örten ölü toprağından kurtulmanın zamanıdır. Bunun için yola koyulmanın vaktidir. Aslında yeni bir şey yapıyor değiliz. Sadece unutulmaya yüz tutmuş, bastırılmış ve gün yüzüne çıkmasından korkulan devrimci geleneği yeni bir mecrada, halkın bağımsızlık yolunda sürdüreceğiz. Biz aslında hep vardık. Gavur İmam’dan, Kıbrıs Komünist Partisi’ne, adanın en karanlık döneminde faşizme karşı durma cüretti gösteren emekçilerden, HALK-DER’e kadar biz hep bu topraklar üzerinde bağımsızlık, barış, özgürlük ve sosyalizm için vardık.

Ve şimdi Kıbrıslı Türk halkının mücadelesini yükseltmek için, Bağımsızlık Yolu’nda varız!

Ve yarın özgür, bağımsız bir Kıbrıs’ta varolacağız!

Bağımsızlık Yolu, halkların barışı için, Kıbrıs’ın kuzeyinde neoliberal ve asimilasyon politikalarına karşı anti-kapitalist, eşitlikçi, eko-sosyalist, sosyalist feminist ve devrimci bir hat oluşturmak için yola çıkıyor.

Gençler, kadınlar, emekçiler başta olmak üzere tüm Kıbrıslı Türklere bu yolu beraber yürümeye çağırıyoruz.

Bağımsız Kıbrıs Bütün Halklar Kardeştir!

Bağımsızlık Yolu

http://bagimsizlikyolu.org/

http://twitter.com/bagimsizlikyolu

http://www.facebook.com/bagimsizlikyolu?fref=ts

349 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply