Yunanistan “kemer sıkma politikalarına” karşı sokakta

Yunanistan’da sendikalar hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı sokağa çıktı. Mecliste oylama yapılırken eylemde polis saldırısı yaşandı

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE), Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME) çağrısıyla akşam saatlerinde bir araya gelen yaklaşık 15 bin gösterici, mecliste iki gündür görüşülen kemer sıkma politikalarına karşı Sintagma Meydanı’nda gösteri düzenledi.

Mecliste oylama sürerken polis eyleme saldırmaya başladı. Eylemciler de polise molotof kokteyli ve taşlarla yanıt verdi. Meclis ve başbakanlık konutuna çıkan yollar, polis otobüsleriyle kapatıldı.

 greek2

Bu arada, Yunanistan meclisinde de vergi artışı, emeklilik sisteminde düzenlemeler ve maaş kesintilerini içeren yasa tasarıları üzerine muhalefet ve hükümet milletvekilleri arasında hararetli tartışmalar devam ediyordu.

Yunan hükümeti kreditörleri ile aylardır sürdürdüğü görüşmeler kapsamında önemli bazı düzenlemeleri meclise sunmayı ve pazartesi düzenlenecek olağanüstü Eurogroup toplantısı öncesi onaylamayı planlıyor.

Bu karara tepki olarak ülkenin önde gelen sendikaları toplam üç günlük grev kararı alarak, başkent Atina ve diğer şehirlerde gösteri çağrılarında bulunmuştu.

(Sendika.Org)

0 Paylaşımlar