YUNANİSTAN OXI DEDİ!

Yunanistan’da IMF ve Avrogrup’un dayattığı mali tasarruf programının oylandığı referandumda “Hayır” oyları önde gidiyor. Sintagma Meydanı’nı dolduran binlerce kişi IMF ve Avrogrup’un dayatmalarına karşı referandumdan “Hayır” oyunun çıkmasını kutluyor.

Yunanistan genelinde hiç bir kentte “Evet” oylarının “Hayır” oylarından fazla çıkmaması dikkat çekti.

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis “Bugün ‘Hayır’ oyu, demokratik bir Avrupa için ‘Evet’ oyudur”açıklamasında bulundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras sandıklar yüzde 90 oranında açıldıktan sonra televizyondan halka seslenerek demokrasinin şantaja boyun eğmeyeceğini kanıtladıklarını belirtti. Verilen talimatı kullanacaklarını söyleyen Çipras “Yarın müzakerelere başlayacağız” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’daki referandumun sonucunu değerlendirmek üzere yarın Paris’te bir araya gelecek. Salı günü ise Avrogrup Yunanistan için toplanacak.

SYRİZA hükümeti Çalışma Bakanı Panos Skourletis, referandumla kreditörlerin tekliflerinin reddedilmesiyle ‘hükümetin alacaklılarla müzakerelerde pozisyonunu güçlendirdiğini’ söyledi. Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis, katılım oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyledi. Kanunlara göre referandumun geçerli olması için katılımın en az yüzde 40 olması gerekiyor.

PASOK lideri Fofi Yenimata “Başbakan Çipras halka verdiği ‘Referandumdan en geç 48 saat sonra anlaşma imzalayacağız’ sözünü tutsun” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik’in haberine göre Atina’nın genelinde ülkenin en büyük bankalarından Alpha Bank’ın ATM’lerinde para kalmadı.

Muhalefetteki merkez sağ Yeni Demokrasi üyesi Giorgos Kumutsakos “Brüksel’den aldığım son bilgilere göre AB, Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkışı planını uygulamaya hazırlanıyor” dedi. Yeni Demokrasi referandumda “Evet”i savunmuştu.

Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras ise parti başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

Almanya: ‘Çipras son köprülerü yıktı’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Alman Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, Yunanistan’la yeni bir mali tasarruf programı düşünmenin zor olduğunu söyledi ve Çipras’ın Yunanistan ve Avrupa’nın tavizde bulunabileceği son köprüleri de yıktığını ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, referandum sonucunun netleşmesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefon görüşmesi yaptı. Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’daki referandumun sonucunu değerlendirmek üzere yarın Paris’te bir araya gelecek.

Merkel ve Hollande Salı günü Avrogrup zirvesi toplanması konusunda da anlaştı. İkili, “Yunan halkının kararına saygı duymalıyız” açıklaması yaptı.

Slovakya Maliye Bakanı Peter Kazimi twitter üzerinden yaptığı açıklamada sonuçlarının ardından Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden ayrılmasının gerçekçi bir senaryo olabileceğini ve kendisinin referandum sonuçları nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Kammenos: ‘Tehdite boyun eğmedik’

Yunanistan Savunma Bakanı ve sağcı ANEL lideri Panos Kammenos, Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada “Yunan halkı şantaja, terörize edilmeye ve tehdite boyun eğmeyeceğini kanıtladı. Demokrasi kazandı” diyen Kammenos özetle şunları dedi:

Bir hafta boyunca Yunanistan halkını terörize ettiler. Bankalar muhalefet yüzünden kapandı. Seçmenlere bankalardaki hesaplarında kesintiye gidileceği yalanı söylendi. Ancak Yunanistan halkı ültimatomlara boyun eğmediğini bir kez daha gösterdi.

Avrupa’da aşırı sağcılardan da Yunanistan’daki referandum sonucu için tebrik mesajları geldi. Fransa da aşırı sağcı Le Pen Yunan halkını tebrik ederek bu zaferin Avrupa oligarşisine karşı alındığını belirtti.

www.sendika.org

Yunan halkının hayır kararı, ekonomik baskı ve dayatmalarla bir halkı teslim almaya çalışan egemenlere karşı onurlu bir duruşu temsil etmesi bakımından Kıbrıslı Türkler için de örnek teşkil ediyor. Nihayetinde bugün Troika’nın Yunanistan’a dayatmaya çalıştığı neo-liberal politikalar, Ankara’nın Kıbrıslı Türkler’e dayattığı politikalarla büyük oranda aynı. Bu onurlu duruşu bizim de sergilememiz ve Ankara’nın paketlerine hayır dememiz gerekiyor. Ancak o zaman kendi yolumuzu çizip, kendi ayaklarımız üzerinde durmayı başarabiliriz.

0 Paylaşımlar