Yurt Dışındaki Bazı Kıbrıslı Elen Zenginler Özel Jetlerle Dönüyor

Cyprus Mail’in haberine göre: yurtdışına kalmış Kıbrıslı Elen vatandaşları veya daimi sakinleri, eve dönmenin pahalı bir yolunu buldular: Özel jetler.

Uçuşların Larnaka Havaalanına inmesine izin verilmesi için sivil havacılık departmanı, ulaştırma bakanlığı ve dışişleri bakanlığı arasında özel bir düzenleme gerekiyor.

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs pandemisi, düzenli ticari uçuşların operasyonunu ciddi şekilde etkilediğinden, özel bir jet kiralamanın maliyeti geçen ay önemli ölçüde arttı.

Avrupa’dan Larnaka’ya tek bir uçuşun fiyatı € 25.000 ile € 35.000 arasında değişebilir.

Larnaka Havaalanında özel jetlerin operasyonlarını yürüten özel bir şirket olan Skylink Services sözcüsünün Cyprus Mail’e verdiği demeçte, , “Bir hükümet kararnamesinin gerektirdiği gibi, geri gönderilen kişilerin Kıbrıs pasaportu olması, cumhuriyetin daimi ikametgahları olması veyaa Kıbrıs’ta ertelenemeyen acil işleri olması gerekiyor” dedi.

“Geçen hafta, ülkeye geri dönen insanları taşıyan yaklaşık sekiz özel jet Larnaka’ya indi” sözlerini kaydetti.

“Tabii ki hepsi Kıbrıs vatandaşı, daimi ikametgah edenleri veya Kıbrıs’ta acil bir işi olan kişilerdi.” ifadelerini kullandı.

Tüm geri dönenlerin, koronavirüs içermediğini kanıtlamak için geldikleri ülkede yayınlanan özel bir sağlık sertifikasına sahip olduklarını vurguladı.

“Her halükarda, varışlarından itibaren, hepsi şu anda Kıbrıs’a gelen herkes gibi önümüzdeki iki hafta kalacakları karantina tesislerine taşındı.” şeklinde konuştu.

Skylink sözcüsü, özel jet yolcularının izin almak için uçtukları ülkedeki Kıbrıs büyükelçiliğine başvurmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca çoğu uçuşun Moskova’dan geldiğini doğruladı. Atina’dan iki uçak geldi, ancak bunlar tıbbi nedenlerle yurtdışına geri gönderilen özel ‘ambulans jetleri’ idi.

Geçen hafta Larnaka havaalanından Londra, Moskova, Belgrad, Monako, Cenevre, Kopenhag, Frankfurt, Kahire ve Budapeşte gibi çeşitli Avrupa ülkelerine yaklaşık 12 özel jet ayrıldı.

59 Paylaşımlar