YÜZYILLIK YALNIZLIĞIN SONU

Nobel ödüllü edebiyatçı Gabrial Garcia Marquez, Meksika’daki evinde hayatını kaybetti. Marquez 87 yaşındaydı.

Nobel ödüllü edebiyatçı Gabrial Garcia Marquez, Meksika’daki evinde hayatını kaybetti.

87 yaşındaki yazar bir süredir akciğer ve idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle tedavi görüyordu, en son 4 Nisan günü hastaneye kaldırıldığı haberi kamuoyuna duyurulmuştu.

Latin Amerika edebiyatının ustalarından biri olana Marquez, 30 yıldan uzun süredir Meksika’da yaşıyordu.

Marquez’in en bilinen eseri “Yüzyılık Yalnızlık”tı. 1967’de yayımlanan roman 25’ten fazla dile çevrildi ve 30 milyon adetten fazla sattı.

2005 yılında artık yazmayı bıraktığını açıklayan yazarın kardeşi Marquez’in demans (bunama) hastası olduğunu açıklamıştı.

Yazarın diğer romanları arasında “Kırmızı Pazartesi”, “Kolera Günlerinde Aşk”, “Yaprak Fırtınası”, “Başkan Babamızın Sonbaharı”, “Mavi Köpeğin Gözleri”, “Şer Vakti”, “Labirentindeki General”, “Benim Hüzünlü Orospularım” bulunuyor.

Marques 1928 yılında Kolombiya’nın kuzeyindeki Aracataca kentinde doğdu. Cizvit papaz okulunda eğitim gördü. Burada hukuk eğitimi görüyordu. Gazeteci olmak için okulunu bıraktı. 1954 yılında gazeteci olarak Roma’ya gitti. O tarihten itibaren Avrupa’da çoğunlukla Paris’te, daha sonra Venezuela ve son olarak da Mexico City’de vatanından uzakta yaşamayı seçti. Romanları dünya çapında başarı göstermesine karşın gazetecilik mesleğini sürdürdü. 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. (HK)

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply