TDP, BKP VE BARAKA İSBİRLİĞİ MANİFESTOSUNU AÇIKLADI

29 Haziran’da yapılacak yerel seçimlerde iş ve güç birliği kararı alan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Baraka Kültür Merkezi, bugüne kadar belirledikleri ortak adayları kamuoyuyla paylaştı.

Lefkoşa’dan Mehmet Harmancı, Girne’den Mustafa Şener, Güzelyurt’tan Metin Ertop, Lefke’den Hasan Kızılgök aday gösterildi.

İlerleyen günlerde belirlenecek diğer adayların da kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

TDP, BKP ve Baraka 3 bağımsız adayı destekleyeceğini de açıkladı.

Bağımsız adaylardan Serdarlı’da Vijdan Karagözlü’ye, Beyarmudu’nda Özbir Akbaşak’a, Mehmetçik’te Osman Şendil’e destek verilecek.

TDP, BKP ve Baraka, bugün yerel seçimlerle ilgili Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nda (KTÖS) basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, tüm demokrasi ve barış yanlısı güçler, TDP, BKP ve Baraka’nın işbirliğine destek vermeye davet edildi.

1397815344

Parti başkanları, temsilcileri ve Baraka aktivistlerinin katıldığı basın toplantısında, hem yerel seçimler için belirlenen adaylar açıklandı hem de TDP, BKP ve Baraka Kültür Merkezi’nin ortak deklarasyonu okundu.

ÖZYİĞİT: “BU İTTİFAKLA KIBRIS TÜRK HALKINA GÜÇLÜ BİR YEREL YÖNETİM ANLAYIŞI SUNACAĞIZ”

Basın toplantısında ilk sözü alan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bir süre önce sol siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği için arayışa çıktıklarını, gerekli girişimlerin yapıldığını, BKP ve Baraka Kültür Merkezi ile ortak bir zeminde buluştuklarını anımsattı.

İşbirliği alanlarına değinen Özyiğit, bir yandan Kıbrıs sorununun çözümü, sivil demokratik düzenin oluşturulması, ülkenin kendi ayakları üzerinde durabilecek yapıya kavuşturulması, diğer yandansa halkın günlük yaşantısını doğrudan ilgilendiren yerel yönetimlerde söz sahibi olmak için mücadele vereceklerini söyledi.

“YEREL SEÇİMLER ARZU EDİLEN DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN BİR FIRSAT”

Konuşmasında eski siyasilerden Mustafa Akıncı ve merhum Ziya Rızkı’nın yerel yönetimlerdeki icraatlarına değinen Cemal Özyiğit, bu görevi Akıncı ve Rızkı’nın bıraktığı yerden devraldıklarını vurguladı; bu ittifakla Kıbrıs Türk halkına güçlü bir yerel yönetim anlayışı sunacaklarını kaydetti.

Hükümet edenleri ve yönetim anlayışlarını da eleştiren Özyiğit, “Yaşananlar bize 28 Temmuz seçimlerinin beklenen değişimin önünü açmadığını gösterdi. Bu seçimler arzu edilen dönüşümün önünü açmak için bir fırsat. Halkın iş ve güç birliğimize destek vermesini bekliyoruz” dedi.

İZCAN: “TOPLUMUN ÖNÜNE ALTERNATİF SEÇENEKLER KOYMAK GÖREVİMİZ”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan basın toplantısında söz alarak, “Tek amacımız ülkenin birliğinin, Kıbrıs Türk toplumunun varlığının, kimliğinin korunması, toplumun geleceğinin garanti altına alınmasıdır. Barışı, çözümü, yerel yönetimler dahil hayatın her alanında topluma hizmet etmeyi isteyenler, farklılıklarını zenginlik olarak kabul etti, bir araya geldi” dedi.

Ülkenin kritik bir dönemden geçtiğini ifade eden İzcan, yarının belli olmadığı, ateşkes koşullarının yaşandığı, yerel yönetimlerin iflas ettiği, devletin çöktüğü, hükümetlerin kriz içinde olduğu ve halkın günden güne yoksullaştığı bir ortam olduğunu savundu; toplumun önüne alternatif seçenekler koymanın görevleri olduğunu söyledi.

“SİYASİ PARTİLERDE KAVGA VE PARÇALANMA VAR”

Ülkedeki siyasi durumu da değerlendiren İzzet İzcan, siyasi partilerde bir kavga ve parçalanma olduğunu savunarak, “Tek iş ve güç birliği buradadır. Bu noktadan sonra köy köy, ev ev gezeceğiz. Kıbrıs Türk halkının bu hizmet yarışına destek vermesini sağlayacağız” dedi.

TDP, BKP ve Baraka’nın sıradan bir seçim işbirliği yapmadığını belirten İzcan, “Önümüze bundan sonra çıkacak süreçlerde, toplumsal konularda, ciddi meselelerde güç birliğimizi genişletip, mücadeleye devam edeceğiz” ifadesine yer verdi.

“ALTERNATİF HİZMETE HAZIRIZ…”

Halka alternatif hizmet vermeye hazır olduklarını vurgulayan İzcan, “Gün, barış isteyen ya da barış istediğini söyleyen partilerin yarışacakları, birbirlerini hırpalayacakları gün değil, aksine güçlerini birleştirecekleri, yerel ve genel politikaları toplum yararına ortaya koyacakları gündür” dedi.

RAHVANCIOĞLU: “YEREL SEÇİMLERLE BAŞLAYAN İŞBİRLİĞİ SÜRECİNİN BÜYÜYEREK SOKAĞA YANSIMASINI BEKLİYORUZ”

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti Münür Rahvancıoğlu ise basın toplantısında, toplumdaki gelişmelere değinerek, halkın somut iş ve güç birliği talebinin farkında olduklarını ifade etti.

Rahvancıoğlu, “Ankara’nın dayatmalarına tahammül edemeyen, neo-liberal politikalarla yoksullaşan, acil ve samimi barışı isteyenler farklılıklarını bir yana bıraktı, biraya geldi” diyerek işbirliği oluşturma süreçlerine değindi.

Yerel seçimlerle başlayan işbirliğinin büyüyerek sokağa yansımasını da dileyen Münür Rahvancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının yaşamsal çıkarlarını daha güçlü sesle savunacaklarına inanç belirtti.

“YEREL YÖNETİMLERE TALİBİZ ÇÜNKÜ…”

Açıklamaların ardından TDP, BKP ve Baraka Kültür Merkezi’nin deklarasyonu okundu. Deklarasyonu Münür Rahvancıoğlu okudu.

Deklarasyonda, özerk, demokratik, katılımcı, şeffaf, hesap verebilir, kamusal, ekolojist, engelsiz ve toplumsal cinsiyet eşitliğini içselleştirmiş yönetimler oluşturmak için yerel yönetimlere talip olunduğu vurgulandı.

Çağdaş ve devrimci belediyecilik anlayışına işaret edilen deklarasyonda, Kıbrıs sorununun erken ve kapsamlı çözümü, Bağımsız Birleşik Federal Kıbrıs’ın oluşması yönünde, baskı ve sömürü politikalarına karşı duruş sergileneceği açıklandı.

Ayrıca, deklarasyonda dil, din, ırk, etnik köken, cinsiyet, politik görüş ve sosyal statü gözetmeden tüm bireylerin yerel yönetim politikalarından eşit hak ve koşullarda yararlanmasının sağlanacağı belirtildi; Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yöneteceği, sivil, demokratik ve sosyal adalete dayalı bir düzenin kurulması, toplumsal varlık, kimlik ve kültürü koruyup yaşatmak için mücadele verileceği vurgulandı.

20 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply