Zonguldak’ta özelleştirmeye karşı maden işçileri maden ocağından çıkmıyor

Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto etmek için “Maden ocağından çıkmama” eylemi başlattı.

Türkiye’de Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, TTK’nin özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısı kabul edilmişti.

“TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” şeklindeki torba yasa tasarısı maddesi, Zonguldak’ta maden işçileri ve sendikalar tarafından protesto edilmişti.

Özelleştirmeye karşı ‘maden ocağından çıkmama’ eylemi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Cuma günü yaklaşık 4 bin madenci ile birlikte, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan tasarıya basın açıklaması yaparak tepki göstermişti. Madenciler, bugün de tasarıya tepki için ‘maden ocağından çıkmama’ eylemi başlattı.

“İşçiler kendileri örgütlendi”

Kuruma bağlı müessese müdürlüklerine ait maden ocaklarında gece 24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı.

Gündüz 08.00-16.00 vardiyası için iş yerlerine giden madenciler, arkadaşlarının yukarıya çıkmaması üzerine ocak önünde beklemeye başladı.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, sendikanın eylem kararı almadığını, işçilerin kendilerinin örgütlenerek böyle bir eylem başlattığını söyledi.

Sendika.Org

0 Paylaşımlar