100’den Fazla Ülkeden İnsan Bir Araya Gelerek Sosyalist Kübaya Destek Veriyor

126 farklı ülkeden 13.000 kişi, ABD’nin Küba ablukasının sona ermesini isteyen açık mektup imzaladı.

Küba Dayanışma Kampanyası’nın, Küba’nın yurtiçinde ve yurtdışında Koronavirüsle savaşmasına yardımcı olmak için ABD ablukasının kaldırılmasını isteyen açık mektubu şimdi dünyanın dört bir yanındaki 126 farklı ülkeden 13.000’den fazla insan tarafından imzalandı.

TeleSur ve Canal Caribe dahil olmak üzere Karayipler ve Latin Amerika’nın çeşitli yerlerinden gelen haber kuruluşlarından gelen raporlar, Küba Dayanışma Kampanyalarının son açık mektubunun başarısını vurguluyor.

Koronavirüs salgını sırasında Küba’dan ilham verici enternasyonalizme küresel tepkisi, Birleşik Krallık’taki İşçi Partisi eski Lideri Jeremy Corbyn MP ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da dahil olmak üzere birçok kişi tarafından övüldü.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Covid-19 salgını nedeniyle dünyanın karşılaştığı zorluklar ışığında ABD’nin Küba’ya karşı yaptırımlarının askıya alınmasını talep etti. Bakan, bu önlemlerin, “ülkenin tıbbi bakım sağlama ve riski artırma yeteneğini sınırladıkları için zayıflatılmalı veya askıya alınmalıdır.” dedi.

Dünya, koronavirüs pandemisiyle savaşırken, 60 yıllık ABD Küba ablukasının sonu için savaşmak ve Küba ile dayanışma içinde olmak için her zamankinden daha önemli.

Dünyanın dört bir yanından binlerce dayanışma mesajı akıyor.

ABD’den Martin, “bu işte beraberiz, tüm milletler, tüm insanlar.” sözlerini kaydetti.

Danimarka’dan gönderilen bir mesaj “Bu haksız abluka sona erdirilmeli” dedi.

Meksika’dan David, “Küba dünyaya farklı bir enternasyonalizm gösteriyor – hepimizin inşa etmek istediği bu” ifadelerini kullandı. 

CubaSolidarityCampaign

55 Paylaşımlar