ADT: HÜKÜMET ÖZEL SEKTÖR PATRONLARINA PARA YARDIMI YAPIYOR

Ankara’da okuyan Kıbrıslı öğrencilerin örgütlü olduğu Aktivist Düşünce Topluluğu (ADT), Çalışma Bakanlığı’nın başlattığı ve sermayeye hizmet eden “Destek Bizden İstihdam Sizden” kampanyası ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, ” ‘Bütçe sıkıntısı’ndan söz edildiği bu dönemde, kampanyanın patronlara açık bir para yardım anlamına geldiği görülmektedir” dendi. Açıklamanın tam metni şöyle;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Destek Bizden İstihdam Sizden” adı altında sözde işsizliği azaltacak bir kampanya başlattı. Ancak kampanya biraz olsun incelendiğinde, bu kampanyanın, ülkedeki işsizlik sorunnun temel ya da ara kaynaklarına hiç dokunmadığını, bununla da kalmayıp, “bütçe sıkıntısı”ndan söz edildiği bu dönemde, patronlara açık bir para yardımı anlamına geldiği görülmektedir. Kampanyaya göre, özel sektördeki bir patron, 30 yaşın altında bir genci yanına istihdam ederse, bu gence vereceği net ücretin ve sosyal güvenlik ödemelerinin bir kısmını (yeni istihdam edilen üniversite, meslek yüksekokulu ve meslek lisesi mezunları için yüzde 30’unu; kısmi veya tam zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler için yüzde 25’ini) bizzat devlet karşılayacak !

Denilecektir ki, “ne güzel işte, gençleri istihdamı teşvik eden bir uygulama, bunun nesi kötü ki?”. Elbette başta Karpaz olmak üzere ülkemizde genç işsizliği çok ciddi boyutlardadır ve bunun biraz da olsa önüne geçme çabası değerlidir. Ancak bu kampanya, bize genç işsizliğini azaltmayı değil, patronların maliyetlerini düşürmeyi vaat ediyor sadece ! Patronlar bu kampanyadan önce de gençleri istihdam etmekteydiler zaten, tek farkı, bundan sonra yapacakları istihdamların masraflarının bir kısmını devlet karşılayacak, yani patronun ödemesi gereken paranın bir kısmını, “bütçemiz sıkıntılı” deyip emekçilerin ve gençlerin haklarını budamaya çalışan devlet ödeyecek ! Patronlar, halihazırda yaptıkları istihdamı arttırmayacaklar, sadece, zaten yapmakta oldukları istihdamlar için devlet yardımı alacaklar! Hükümet de “kriz dönemindeyiz, patronların başı sıkıştı, yardım ediyoruz” diyemeyeceğinden, bu yardımı “gençler için istihdam kampanyası” adı altında allayıp pullamaktadır ! Sırf maliyetleri düşürmek adına yurtdışından ucuz işgücü getiren ve ülkede işsizliğin artmasına sebep olan sanki bizzat özel sektör patronları değilmiş gibi, buna önlem almak yerine, dönüp bir de patronlara para yardımı yapılmaktadır !

Bu ülkede işsizliği besleyen en temel etkenlerden biri, üretimsizliktir. Üretim demek hem istihdam demektir hem de onurlu bir halk olmanın vazgeçilmezidir. CTP-DP hükümeti, üretime geçiş yönünde uzun vadeli planlar hazırlamak ve kaynaklarını bu planları finanse etmek için kullanmak yerine, bu ülkeye vergi kaçakçılığı, pahalılık, ucuz işgücü getirme, acımasız çalışma koşulları yaratma dışında hiçbir faydası olmayan özel sektör patronlarına para yardımı yapmaktadır ! Gençlik Dairesi ile ilgili yapılan protokolle gençliği AKP’ye satan, futbol federasyonumuzun onurlu duruşuna sahip çıkamayarak sporcu gençlerimizi AKP’ye satan hükümet, şimdi de gençlerin ya işsiz kalmasının ya da en kötü koşullarda çalışmasının sebebi olan kârdan başka bir şey düşünmeyen özel sektör patronlarına para yardımı yapmaktadır ! Bu kampanya gençlere değil sermayeye destek, gençlereyse köstektir !”

Ankara’da okuyan Kıbrıslı öğrenciler

Aktivist Düşünce Topluluğu

16 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply