Almanya Covid-19’u Nasıl Kontrol Ediyor?

Washington Post’un yayımladığı habere göre; Almanya’nın Koronavirüs ölüm oranı neden diğer ülkelerin oranlarından çok daha düşük.

Haftalarca, buradaki virologlardan kalıcı bir soru soruldu: Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Koronavirüs teşhisi konan Almanların neden bu kadar azı ölüyor?

Johns Hopkins Üniversitesi’nde derlenen verilere göre İtalya’da virüs için pozitif test edenlerin yüzde 9,5’i Covid-19’a yenik düştü. Fransa’da bu oran yüzde 4.3. Ancak Almanya’da bu yüzde 0,4.

Enfeksiyöz hastalık uzmanları, farkın en büyük nedeninin Almanya’nın salgınının ilk günlerinde enfeksiyon kümelerini takip etmek, test etmek ve içermek için yaptığı çalışma olduğunu söylüyor. Bu, Almanya’nın salgınının boyutunun, sadece bariz semptomatik, en ağır hasta veya en yüksek riskli hastaları test eden yerlerden daha doğru bir resme sahip olduğu anlamına gelir.

Berlin Teknoloji Üniversitesi sağlık yönetimi bölüm başkanı Reinhard Busse, “Başlangıçta, nispeten az sayıda vakamız olduğunda, onları bulmak ve onları izole etmek söz konusu olduğunda, Almanya’da oldukça başarılı olduk” dedi. “Ana sebep budur.” ifadesini kullandı.

Enfekte olanların yaşı ve Almanya’nın patlak vermesinin zamanlaması gibi diğer faktörler de farklı ölüm oranlarında rol oynamaktadır. Ancak geniş çapta test etmek kilit öneme sahiptir. Salı günü öğle saatlerinde 31.150 vaka ile Almanya’nın, 20.149 ile Fransa’dan daha büyük bir salgına sahip olduğu ortaya çıktı. Ancak Fransa’da ölüm oranının yükselmesi, burada daha fazla teşhis konulmamış vaka olduğu anlamına geliyor. Fransa’nın salgını Almanya’dan daha büyük olabilir.

Başlangıçta, en azından, ülkenin sağlık yetkilileri enfeksiyon kümelerini titizlikle izledi. Bir kişi pozitif test ettiğinde, temasta oldukları diğer kişileri bulmak için temas izlemeyi kullandılar ve daha sonra bunları test edip karantinaya alarak enfeksiyon zincirlerini kırdılar.

Berlin’deki Charité hastanesinde bir virolog olan Christian Drosten, Almanya’nın yüksek teşhis kapasitesinin onları “salgının tespitine götürmesinde … kesin olarak yol gösterici” olduğunu belirtti.

Ancak gönül rahatlığına karşı uyarıda bulundu ve ölüm oranının artacağını söyledi: “İstisna değiliz.” ifadesini kaydetti.

Epidemiyologlar Almanya’nın patlak vermesine iki ayrı aşamada bakmanın önemli olduğunu söylüyorlar. Toplum arasında yayılım yaygınlaştıkça, enfeksiyon zincirlerinin izlenmesi imkansız hale geliyor. Bazı doktorlar, test talep eden insanları sıkışmış koronavirüs yardım hatlarını aramak için göndermekten başka seçenekleri olmadığını, çünkü koruyucu ekipmanların eksikliği yüzünden güvenli bir şekilde test yürütmek mümkün olmadığını belirtti.

Katlanarak büyüyen vakalar ile sağlık otoriteleri, sosyal uzaklaşma ve kitle olaylarını yasaklamaya karar verdiler. Federal devletler ev dışındaki toplantıları en fazla iki kişiyle sınırladı.

Salgına yanıt verme modeli olarak övülen Güney Kore’nin yüzde 1,3’lük bir ölüm oranı var. Busse, Almanya’nın düşük oranının zamanlama kaynaklı olduğunu söylüyor.

“Güney Kore’de daha uzun bir enfeksiyon süresi oldu, bu yüzden gerçekten kıyaslayamayız” dedi. “Çok sayıda yeni pozitif vakamız var. Henüz ölme şansları olmadı.” sözlerini kaydetti.

Busse, Almanya’nın Norveç ile daha karşılaştırılabilir olduğunu söyledi. İskandinav ülkesi salgınının benzer bir noktasında, aynı zamanda vakaları test edip ve tecrit etmede için çalıştı ve aynı zamanda yüzde 0,4’lük bir ölüm oranına sahip.

Almanya’nın mesafeli önlemlerinin “eğriyi düzleştirip düzleştiremeyeceği” henüz belli değil. Hastalık kontrolünden sorumlu federal kurumun başkanı Lothar Wieler, Pazartesi günü üstel büyüme döneminin yavaşlayabileceğinden umutlu olduğunu, ancak verilerdeki dalgalanmalar göz önüne alındığında bunun için çok erken olduğu konusunda uyardı. Bakan, resmin Çarşamba gününe kadar daha net olması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın ilk test kriterleri İtalya’dan daha geniş değildi. İnsanlar, semptomları ve riskli bir bölgede bulunup bulunmadığı veya doğrulanmış bir vaka ile temasları olup olmadığı konusunda test edildi. Ancak birçok başlangıç ​​vakasının denizaşırı seyahatlerle net bağlantıları vardı.

O zamandan beri yönergeler genişletildi ve testler son haftalarda artırıldı. Almanya’nın tıp birliğine göre, test sayısı Mart’ın ilk haftasında 35.000’ken ikincisi haftasında 100.000’e sıçradı. Bu rakamlar hastanelerin içinde yapılan testleri içermez.

Alman parlamentosunun bir üyesi olan epidemiyolog Karl Lauterbach, Alman salgınının çok sayıda gençle başladığını belirtti – “tatillerden geri dönen insanlar”.

Gençler koronavirüs ile yaşlılardan daha iyi başa çıktılar. İtalya’nın ilk salgını yaşlanan nüfusun kalbinde yer aldı. Lauterbach, toplumun daha savunmasız kesimlerine bulaştıkça Almanya’nın ölüm oranının artmasını beklediğini belirtti.

Testler evrensel olmadığından ve koronavirüsü olan birçok kişiye asla teşhis konamayabileceği için, gerçek bir ölüm oranını belirlemek imkansızdır. Ancak uzmanlar, bakımın çöktüğü İspanya ve İtalya gibi ülkelerde ölüm oranın muhtemelen daha yüksek olacağını söylüyor.

Diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla yoğun bakım yatakları, ventilatörleri ve virüsün yayılmasını önlemek için erken önlemler alarak Lauterbach, Almanya’nın İtalya’ya veya İspanya’ya dönüşmediğini söyledi. Yine de, daha geniş kapsamlı kısıtlamaları savunuyor.

“Bence her şey düşünüldüğünde, Almanya uzun bir mücadelenin bu ilk turunda oldukça başarılı olacak.” ifadesini kullandı.