Anıtlar Yüksek Kurulu, Bayrakları Kaldırma Kararı Aldı

Bağımsızlık Yolu Mağusa Örgütü açıklama yaparak, “Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, Gazimağusa Kaymakamlığı tarafından Akkule’ye yerleştirilmesi düşünülen iki bayrak direği ve betonarme pabuçların anıtsal değeri bulunan kale duvarlarına zarar vereceğinden reddedilmesine karar verdi. ” ifadelerine yer verdi.

Açıklama şöyle:

Partimizin Verdiği Mücadele Sonuç Verdi: AYK, Bayrakları Kaldırma Kararı Aldı

Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, Gazimağusa Kaymakamlığı tarafından Akkule’ye yerleştirilmesi düşünülen iki bayrak direği ve betonarme pabuçların anıtsal değeri bulunan kale duvarlarına zarar vereceğinden reddedilmesine karar verdi.

Kurulun 1 Haziran 2021 tarihli toplantısında alınan karar, 9 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.       

Mayıs ayında, Gazimağusa Suriçinde Ravelin Tabyası (Akkule) olarak bilinen burç üzerine alelacele beton zemin dökülmüş ve kale girişine TC ile kktc bayrakları dikilmişti.

Bağımsızlık Yolu, TMT Mücahitleri Derneği Gençlik Kolları tarafından izinsiz gerçekleştirilen bu eylem hakkında bilgi almak için Turizm ve Çevre Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü’ne aynı gün bilgi edinme başvurusunda bulunmuştu. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü cevaben yaptığı yazılı açıklamada, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan görüş ve onay talep edilmediğini açıklamıştı.

Beton zeminin yarattığı tahribat hemen düzeltilmeli ve polis bu tahribatı yapan kişi/kurumlara karşı yasal işlem başlatmalıdır.

Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Örgütü (a)

Serap Kedi

Mağusa Bölge Sorumlusu

İlgili Haberler: