Ankara’dan Yönetmeye Israrlılar: ‘Koordinasyon Ofisi’ Meclis’te

Başbakan Özgürgün bugünkü Bakanlar Kurulu  toplantısında, kktc ile TC Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi kurulmasına dair anlaşmanın, Meclis’e gönderilmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

Hatırlanacağı üzere 2015 yılının başlarında ülkenin gündemine oturan Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi kurulmasına dair anlaşmaya karşı oluşan güçlü bir toplumsal muhalefet,  Kıbrıslı Türkler’in iradesini altın tepside sunmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmıştı.

Tam bir teslimiyetçilik örneği

kktc ile TC Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan Yurt Dışı Koordinasyon Ofisi kurulmasına dair anlaşmayı 66 örgüt reddetmiş ve basın bildirisine imza koymuşlardı. Basın bildirisinin son bölümündeki talepler ise şöyleydi:

“CTP-BG ve DP-UG hükümetini, bu ülkede “paralel yapılar” oluşmasına ve Türkiye’nin irademizi parça parça ele geçirmesine yol açacak, tam bir teslimiyetçilik örneği olan bu protokolü tekrardan gözden geçirmeye ve bu alanda yıllardan beridir büyük özverilerle çalışan örgütlerin uyarılarını dikkate almaya davet ediyoruz.
Toplumsal varlığımızı ve irademizi tehdit eden bu ve benzeri uygulamaları şiddetle kınadığımızı, bu konuda gerekirse bir platform oluşturarak uzun erimli mücadele vermeye hazır olduğumuzu da yetkililere ve kamuoyuna duyurur, saygılarımızı sunarız”

Toplumsal muhalefet yine yükselecek

Görünen o ki;  hükümette  kimin olduğu fark etmeksizin Kıbrıslı  Türkler’in iradesi  her defasında yabancı bürokratların ellerine bırakılmak isteniyor. Bu teslimiyet belgesi ile Kıbrıslı Türkler’in  kimliklerini, kültürlerini ve varlıklarını yitirmesi hedefleniyor. TC hükümetlerinin yerel  işbirlikçileriyle uyguladığı bu ve benzeri asimilasyon politikalarına karşı toplumsal muhalefeti yükseltip, mücadeleyi sokağa taşımak  zorunlu  bir hal alacağa benziyor. Kıbrıs’ın, yurtdışı ofisleri ile Ankara’dan ya da başka merkezlerden değil, başkenti Lefkoşa’dan yönetilmesi gerekiyor.