Aşırı Sıcaklar Emekçileri “Gölgede” de Vuruyor: Dengesini Kaybederek Düşen İşçinin Ayağı ve Beli Kırıldı

Oduncu Sokak’da bir inşaatta yaşanan “iş kazası”nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının getirmiş olduğu 12:00-16:00 arasında “güneş altında çalışma” yasağına rağmen saat 14:00’da çalıştırılan Nematilla Kudratov 2,5 metre yükseklikten düşerek yaralandı. Olay, gölgede çalıştırılan işçilerin de sıcak havadan etkilenebileceğini gözler önüne serdi.

Basına yansıyan haberlere göre, “ş kazası” işçinin gölgede çalıştığı esnada inşaat içindeki çöp atmak için ayrılan üstü kapalı boşluğa düşmesi sonucu yaşandı. Lefkoşa’daki devlet hastanesine kaldırılan işçinin sağ ayağı ve beli kırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından getirilen çalışma yasağına rağmen sayısı her geçen gün artan “iş kazaları” özel sektörde çalışan işçilerin sendikalaşması gerektiğini kanıtlarken, Bağımsızlık Yolu tarafından hazırlanan ve 2 Mayıs 2016 tarihinde önerilmesine rağmen mecliste milletvekilleri tarafından bekletilen “Özel Sektörde Sendikasız Çalıştırılmak Yasaklansın” yasa tasarısının milletvekillerinin tatil döneminin bitmesinin ardından görüşülmesi bekleniyor.

38 Paylaşımlar