Bakan Saner, Sendikalaşmanın Önünü Açacak Yasa Tasarısını Reddettiği İçin Pişman: “Özelde Sendikalaşma Bir Çok Sorunu Çözer”

Hür-iş Başkanı Ahmet Çaluda, özel sektörde sendikalaşmanın önünün yasa yoluyla açılması için ısrarcı olacaklarını ifade etti. Çaluda’ya yanıt veren Çalışma Bakanı Ersan Saner ise, özelde sendikalaşmanın önünün açılması halinde bir çok sorunun ortadan kalkmış olacağını söyledi. Bakan Saner, yaklaşık 15 ay önce Bağımsızlık Yolu tarafından hazırlanıp TDP Milletvekili Zeki Çeler tarafından Meclis’e sunulan özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacak yasa tasarısının ivedilikle görüşülmesine ret oyu vermişti.

15 ay önce Meclis’e sunulan 10 kişiden fazla işçi çalıştıran iş yerlerinin sendikasız işçi çalıştırmasını yasaklayacak yasa tasarısı Meclis’te görüşülmeden bekletiliyor. Sebebi ise Bakan Saner’in de dahil olduğu UBP-DP hükümetinin tasarının ivedilikle görüşülmesine ret oyu vermiş olması…

Fakat Bakan Saner, dün Hür-İş sendikasının bakanlığa yaptığı ziyarette, halkın zekasını küçümseyen açıklamalar yapmaktan çekinmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre, Bakan Saner dün Hür-İş heyetini kabul ederek, açıklamalarda bulundu.

Hür-iş Başkanı Ahmet Çaluda’nın, özel sektörde sendikalaşmanın önünün yasa yoluyla açılması için ısrarcı olacaklarını ifade etmesi üzerine Bakan Saner, ya iki yüzlülüğünü, ya da pişmanlığını ortaya koyan açıklamalarda bulundu.

Özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacak yasa tasarısının görüşülmesine Meclis’te ret oyu veren Saner,  “özelde sendikalaşmanın önünün açılması halinde bir çok sorunun da ortadan kalkmış olacağını” söyledi.

Bakan Saner’in açıklamaları, “iki yüzlülük yapmasın, fikrini değiştirmişse Çalışma Bakanı olarak gereğini yapsın” tepkilerine neden oldu.

“Bakanlık olarak gerek işveren, gerekse sendika yetkilileriyle özelde sendikalaşmasının önünün  açılması için bir araya gelmeye hazırız. “Kazan kazan” mantığı ile hareket edilmesi gerekiyor. Bakanlığım  bu konuda üzerine düşen her görevi yapmaya hazırdır. Özelde sendikalaşmanın önünün açılması halinde bir çok sorun da ortadan kalkmış olacaktır.” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner -3 Ağustos 2017

42 Paylaşımlar