Baraka Kültür: “Akademinin Kapatılmasına Asla Müsaade Etmeyeceğiz”

Baraka Kültür Merkezi AÖA’nın kapatılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamanın tam metni ise şöyle:

”Atatürk Öğretmen Akademisi, 1937’den beridir  parasız ve nitelikli eğitim veren; Kıbrıslı Türk halkı için oldukça önemli bir kurumdur. Ülkemize sayısız eğitimci yetiştiren ve halka mal olmuş bu kurumumuzun bir kez daha ülkeyi yönettiğini iddia eden işbirlikçi hükümetlerce bir kılıf uydurularak kapatılmaya çalışıldığını görmekteyiz. Gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından neredeyse her beş yılda bir Akademi’nin kapanması için girişimler yapılmaktadır.

Gerek 2005’te, gerekse de 2010 yılında olduğu gibi bugün de bizler Baraka Kültür Merkezi olarak, Akademi öğrencileri ve KTÖS’ün yürüttüğü mücadeleye tam destek veriyoruz. Bunca yıldır Atatürk Öğretmen Akademisi için taş üstüne taş koymayan işbirlikçi hükümetin, LAÜ ile imzalanan protokolle Akademi’yi sözde daha nitelikli bir kurum haline dönüştüreceğini iddia etmesi oldukça trajikomiktir ve esas niyetlerinin bu olmadığı gün gibi açıktır.

Akademi’yi kapatma çabaları 2005’te ve 2010’da olduğu gibi onlar için yine hüsranla sonuçlanacaktır. Çünkü karşılarında her geçen mücadelede daha da güçlenmiş ve arkasına halk desteğini almış Akademi öğrencileri vardır. Kurumlarını bir ticarethane gibi işleten üniversite patronlarının cepleri sırf biraz daha dolsun diye, Akademi’nin işlevsizleştirilip yok edilmesine asla göz yummayacağız.”

 

 

36 Paylaşımlar