Baraka’dan 8 Mart mesajı: “Emeğime bedenime karışmak ne haddine!”

Baraka Kültür Merkezi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Baraka’nın 8 Mart mesajı şöyle:

“Gün geçmiyor ki adamızda artan muhafazakarlaşma yüzünden kadınları ölüm korkusu sarmasın, kadınlar taciz/tecavüze uğramasın, daha da sömürülmesin ve işkence görmesin.

Gün geçmiyor ki kadınlar, devletin sığınma evi yerine sermayeye kıyak geçmek için gereksiz şeylere bütçe ayırması yüzünden ölüm, tehdit, dayak, baskı ve her türlü şiddet ile burun buruna yaşamasın.

Gün geçmiyor ki iş yerinde maruz kaldığımız emek sömürüsüne bir yenisi daha eklenmesin, sermaye ile işbirlikçi devlet politikalarıyla mağduriyetler daha da artmasın. Sendikasız çalıştığımız özel sektörde geleceğimiz patronların iki dudağı arasında olmasın.

Gün geçmiyor ki gece kulüplerinde seks köleliğinin varlığıyla kız kardeşlerimizin insan hakları ihlali devam etmesin ya da ölüm haberlerine rastlamayalım.

Gün geçmiyor ki doğamız talan edilmesin, savaşların, diktatörlerin, gerici rejimlerin ve erkek egemenliğin bin bir yüzü ile tanışmayalım.

Ama artık yeter!

Elimiz belimizde 8 Mart’ta sokaklarda haykırıyoruz; Emeğime, bedenime karışmak ne haddine!

Geçen yüz yılın başlarında sosyalist feministlerin bize emanet ettiği eşitlik, özgürlük ve insani kurtuluş bayrağını omuzlarımızda taşıyarak, bütün erkek egemen, muhafazakar, işbirlikçi, kadın düşmanı suç faillerine ve suç ortaklarına sokaklarda meydan okuyalım. Önce tüm kadınlara, sonra tüm insanlığa bu yıl yeniden sesleniyoruz: Kadınlar faşizme, gericiliğe ve savaşlara hayır diyor!

Kadınları, çocukları, lgbt bireyleri, bedenlerimizi, zihinlerimizi, ülkemizi ve dünyayı özgürleştirmek için mücadeleye devam ediyoruz. Bu mücadeleyi büyütmek için sen de 8 Mart Perşembe saat 17.30’da Citroen ışıklarında bize katıl!

Baraka Kültür Merkezi (a),

Zekiye Şentürkler”

30 Paylaşımlar