Başbakanlık Kriz Merkezi’nin Covid-19 Bilgilendirme Görsellerinde Manipülasyon mu Var?

kktc Başbakanlık Kriz Merkezi’nden paylaşılan görsellerde 16 Nisan Covid-19 sayılarının verildiği görselde 3 yeni pozitif vaka sayısı yok!

Toplam 3 Artarken, 3 Yeni Vaka İşlenmemiş!

kktc Başbakanlık Kriz Merkezi tarafından 15 Nisan tarihinde saat 17.00’de paylaşılan görselde yeni pozitif vaka sayısı 2 kişiyken toplam pozitif vaka sayısı 102 olarak gösterilmiştir. Bugün yani 16 Nisan tarihli görselde ise 0 yeni pozitif vaka sayısı verilirken toplam pozitif vaka sayısında 3 kişilik bir artış gözlemlenip toplam pozitif vaka sayısı 105 olarak verilmiştir.

Kriz merkezince uygulanan veri aktarım yöntemi bilgi kirliliğine yol açıyor. Her gün saat 17.00’deki verilere göre bilgi akışının yapılması, o günün 17.00-24.00 saatleri arasında pozitifliği netleşen vakaların verilmesine imkan tanımıyor. Bir sonraki günkü görselde ise, bir gün önce tespit edilen vaka sayılarını aktaran herhangi bir kısım olmadığından, 17.00- 24.00 saatleri arasında kesinleşen vakalar görsellere yansımıyor.

Kriz merkezinin bilgi kirliliğine yol açan bu uygulaması ise “Hükümet sırf özel sektörü çalışmaya başlatmak için manipülasyon mu yapıyor?” sorusunu akıllara getiriyor.

110 Paylaşımlar