Hükümet Tekmilden Saçmaladı: Kıbrıs’ın Güneyinden Gelen İlaçlar kktc’ye Yasa Dışı Sokulmuş!

Başbakanlıktan bugün yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı’nda faaliyet gösteren “İki Toplumlu Sağlık Komitesi” tarafından Kıbrıs’ın güneyinden sağlanan ilaç ve malzemelerin Cumhurbaşkanlığı – Lefkoşa Türk Belediyesi işbirliği ile yasal olmayan yollardan kktc’ye geçirildiğinin saptandığı belirtildi ve söz konusu ilaçlarla ilgili bir takım kararlar alındığı açıklandı.

Kaynağı Belirsiz İlaç ve Malzemeleri Getiren Sermaye Karşısında El Pençe Divan Duran Hükümet, Cumhurbaşkanlığı’nın Malzemeleri Yasa Dışı Getirdiğini İddia Etti

Bu topraklarda bulunan doğal, insan gücü ve finans kaynaklarından faydalanarak servetine servet katan ve Koronavirüs mücadelesini fırsat bilerek halka şirin görünmeye çalışan sermayedarlar tarafından kaynağı belirli olmayan yollardan kktc’ye bir çok malzeme sokulurken, onların karşısında el pençe divan duran UBP-HP Hükümeti Başbakanlığı , İki Toplumlu Sağlık Komitesi üzerinden talep üzerine gelen ilaçların ülkeye yasa dışı geçirildiğini iddia etti.

Başbakanlığın bu açıklaması hükümetin salgınla mücadeleyi nasıl da siyasi çıkarları üzerine ördüğünün ise bir başka kanıtı.

Açıklamada, söz konusu ilaçların Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından inceleneceği, uygun görülmesi halinde depolarda bulunmasına ve gerekmesi halinde kullanılmasına izin verileceği kaydedildi.

Başbakanlık açıklamasında, “ söz konusu ilaçların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne getirilmesinde görev alanların karantinaya alınıp alınmayacağının da Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alındığı” ifade edildi.

Başbakanlık açıklamasında şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanlığı çatısı altında faaliyet gösteren ’İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nce’ Avrupa Birliği ve Rum Yönetimi’nden temin edildiği belirtilen bir miktar ilaç ve malzeme, bugün öğleden sonra yasal olmayan yollardan ülkemize geçirildi.

Şöyle ki; Bir ilacın veya sağlık malzemesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girebilmesi için önceden İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden izin alınması gerekir.

İzin alındıktan sonra ise, söz konusu ilaç ve malzemeler için gümrük işlemleri yapılır.

Bu olayda, bu iki yasal süreç de göz ardı edilmiş, Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin olaya dahil edilmesiyle söz konusu malzemeler usulsüzce ülkemize sokulmuştur.

Bu gelişmeler hükümetimizce değerlendirilmiş ve aşağıdaki hususların halkımızın bilgisine getirilmesi kararlaştırılmıştır:

  • Söz konusu ilaç ve malzemelerin yasa dışı olarak ülkemize sokulması ilgili makamlarca incelenecek ve gereği yapılacaktır.
  • Rum tarafındaki kişilerle temasın olması dolayısı ile söz konusu süreçte yer alanların karantinaya alınıp alınmayacağı Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle incelenecek ve gereği yapılacaktır.
  • Söz konusu ilaç ve malzemenin Covid-19 virüsü ile mücadelede kullanılıp kullanılamayacağı uzmanlarca ele alınacak, eğer bir sıkıntı yoksa söz konusu malzemenin depolarımızda bulunmasına ve gerektiğinde kullanılmasına izin verilecektir.
1K Paylaşımlar