Kıbrıs’ın Güneyinde 20 Yeni Vaka

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı az önce yaptığı açıklamada, bugün güneyde 20 yeni pozitif koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. 

Yapılan açıklamada, bugün tespit edilen vakalarla Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki toplam vaka sayısının 735’e yükseldiği de ifade edildi.

Uzmanların brifingdeki mesajı ‘Paskalya’da evde kal’ şeklinde oldu. Yeni vakalar yapılan 2.905 testten belirlendi. Yedi kişi, onaylanmış vakalarla temasa geçen 600 kişinin testinden tespit edilirken, iki sağlık uzmanı ve bir kişi de özel bir girişimden sonra pozitif olarak test edildi.

Ön hat çalışanlarında gerçekleştirilen 20.000 önlem testinin bir parçası olarak 1.724 testten de on vaka tespit edildi. Virolog Dr. Leontios Kostrikis sonuçlardan memnun olduğunu söyledi.

Yeni vakalar “toplumun davranışlarını yansıtıyor ve kolektif bir çabanın sonucudur” dedi.

Okypy klinik direktörü Dr Marios Loizou, “Kıbrıs’ın güneyindeki durumu stabilize etmeyi başardık” diye ekledi. Loizou’ya göre Mağusa refah hastanesinde 19 hasta tedavi ediliyor.

Beş hasta taburcu edilirken, üçü hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmektedir. Toplamda üçü Limasol ve altısı Lefkoşa’da olmak üzere dokuz hasta entübe edilmektedir.

“Durumları istikrarlı ama kritiktir” bilgisini paylaştı. Loizou, “Bu Paskalyayı, hepimizin yararına olması için, sadece birlikte yaşadıklarımızla evde geçireceğiz,” dedi. “Virüs tatilleri tanımıyor” sözlerini kaydetti.

14 Paylaşımlar