Basın-Sen: “PGM Müdürü derhal görevden alınmalı”

Basın Emekçileri Sendikası yayımladığı basın açıklamasıyla, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın haberi olmadan Afrika Gazetesi’ne karşı tanık olarak kullanılmasını kınadı.

Açıklama şöyle:

“Bu toplumun güvenliğini sağlamakla görevli olan polisin kalkıp bu ülkenin en çok okunan gazetelerinden birinin genel yayın yönetmenini sahtekarlık yaparak kandırması ve Baturay’ı haberi olmadan Afrika Gazetesi’ne karşı tanık olarak mahkemeye sunması kabul edilebilir değildir. Ahlak sınırlarını zorlayan bu davranış karşısında devlet yetkililerinin hala en ufak bir adım atmaması veya atamaması da anlaşılabilir değildir.

Polis teşkilatı ve bu teşkilatının başında bulunan kişi bu bağlamda sınırları aşmış, polis teşkilatına resmen kara bir leke sürmüştür. Gerek Afrika Gazetesi önünde yaşanan linç girişimi sırasında, gerek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yapılan saldırılar karşısında, gerekse de meclis damına çıkıp bayrak sallayan kişileri engelleme konusunda polisin ortaya koyduğu tavır ve sonrasında sahtekarlık yapılarak insanların haberi olmadan onların tanık yapılması bardağı taşırmayı geçmiş, bardağın kırılmasına neden olmuştur.

Toplumun huzuru, polis teşkilatının yeniden insanlarımızın güvenini sağlaması ve bu tür seviyesiz işlerle uğraşmak yerine asli görevlerini yerine getiren bir polis teşkilatına hızlı bir şekilde kavuşmak için Başbakan Tufan Erhürman’ın hiç vakit kaybetmeden bugün bu konuya el atması ve Polis Genel Müdürü’nü derhal görevden alması gerekmektedir.

Değerli toplumumuz, Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın dünkü yazısında paylaştığı olay geldiğimiz aşamanın ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. En önemlisi de polisin sivile bağlanması gerekliliğinin bu toplum adına en öncelikli konular arasında olma gerekliliğini hükümetin önüne net bir şekilde sermiştir. Bu bağlamda hükümete çağrımız, bu konuyu ivedilikle gündemlerine almaları ve en kısa sürede polisin özerk bir yapıda sivilleşmesi için gerekli yasanın meclisten geçirilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde yarın bizler adına bugünden çok daha kötü ve geri dönülemez olacaktır.

Saygılarımızla

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)
Ali Kişmir
Başkan