“Baskı ve tehditler ile dilediğini yapmaya çalışan bu zihniyeti kınıyoruz”

Bu Memleket Bizim Platformu, kktc Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bir karar sonrasında TC yetkililerinin Kıbrıslı Türk halkının iradesi ve kurumlarına saldırılarına karşı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle:

Alınan anayasa mahkemesi kararının içeriğini dahi anlamadan,çalakalem yapılmış açıklamalar iki gündür, maksadı belli bir şekilde gündemimizi meşgul etmektedir.

Yapılan bu çalakalem açıklamalardan anlaşılan odur ki,iki ülke arasında artık diplomasi kanalları tıkanmış, “ben yaptım oldu” zihniyetini hükümete sokanların, “ben ne dersem o” mantığı ile hareket edecekleri ve Kıbrıslı Türklerin iradesini bir kez daha ayaklar altına alma niyetinde oldukları gün gibi ortadayken, “Bu memleket bizim platformu” olarak, buna sessiz kalmamız mümkün değildir.

Karşılıklı saygının yitirilmiş olduğu, baskı ve tehditler ile dilediğini yapmaya çalışan bu zihniyeti kınıyoruz.

Bunu herkes çok iyi bilmelidir ki; Bu memleket bizimdir ve bize rağmen bu ülkeyi dilediğiniz gibi yönetemez, temsil ve lanse edemezsiniz!Bu tutumdan derhal vazgeçmenizi önerir, Kıbrıs Türk toplumuna dört bir yandan yönlendirilen baskı ve tehditlerin son bulmasını dileriz.

Bilinmelidir ki, diplomatik ve ekonomik yönden zor durumda olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bulunduğu coğrafyada gerçek anlamda tek paydaşı olan Kıbrıs Türk toplumu, bu dayatmalara sessiz kalmayacak ve yıllardır inşa etmek için uğraştığı insan hakları, sosyal adalet ve eşitlik temelinde uluslararası kabul edilirliği olan federal bir çözüm doğrultusunda çıktığı yolda arkasına bakmadan yürümeye devam edecektir.

4 Paylaşımlar