BELÇİKA’DA HALK SOKAKTA

Neo-liberal politikalar tüm halkların başına bela olmaya devam ediyor. “Tasarruf”  ve “kemer sıkma” gibi söylemlerle halkları yoksulluğa ve işssizliğe sürükleyen egemenler, oluşan haklı öfkeyi ise polis şiddeti ile bastırmaya çalışıyor. Git gide bütün Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmaya başlayan halk tepkisinde bu kez sıra Belçika’da.  Hükümetin kemer sıkma politikalarını yaklaşık 100 bin Belçikalı protesto etti. Protestoların süreceği açıklandı.

Yaklaşık 120 bin Belçikalı yeni hükümetin önerdiği reformları ve maliyet düşürücü önlemleri protesto etmek için önümüzdeki hafta boyunca sürmesi planlanan bir dizi grevin ilk protesto gösterisi olarak başkent Brüksel’de yürüdü.

BELCIKA 7

Göstericiler,  “Birleşen halklar asla kaybetmezler” ve “Kesintilere hayır” sloganları attı.

Toplumun her kesiminden geniş katılımın olduğu gösteride, “sosyal yardım kesintileri, büyük şirketlere verilen teşvik priminin artırılması, emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması, devlet memuru alımlarının durdurulması ve savaş uçağı alınması için 6 milyar avro harcama yapılması” protesto edildi

Hükümet binalarına pankartlar asan özel ve kamu çalışanı işçiler, ilerleyen dakikalarda polisle çatıştı. Polisin saldırısı sonucu gözaltılar yaşandı. Polis ise protestoculara karşı tazyikli su ve biber gazı kullandı.

 

 

BELCIKA 4

Sadece bir ay önce göreve gelen Belçika’nın sağ hükümeti, emeklilik yaşını yükseltmek ve erken emeklilik kapsamını sınırlama, gelecek yıl yapılması planlanan enflasyon bağlantılı ücret zammını iptal etme ve sağlık ve sosyal güvenlik bütçelerini kesme sözü verdi.

Sendikalar 15 Aralık tarihinde ulusal bir grevle sonuçlanacak şekilde 24 Kasım’a kadar her pazartesi bölgesel grev çağrısında bulundu.

26 yıldır ilk kez hükümet dışında kalan Sosyalistler, planlanan kesintilerle işçiler zarar görürken zenginlerin etkilenmediğini savunuyor.

 

 

ADL, Sendika.org

 

BELCIKA 6 BELCIKA 5

 

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply