BES’ten Baraka LTB meclis üyesi adayı Refikoğlu’na açık destek

Bozat:
“Zincirleri kırmak için ne gerekiyorsa yapacağız”

295665_576986962311684_1412770888_nSiyasi partilere güvenin ‘sıfır’ olduğunu söyleyen Bozat, Merter Refikoğlu’nun başarılı olacağına inandığını, Baraka’nın bu süreçte yer alacağını duyduğunda çok sevindiğini söyledi. Bozat, “partilerin beceremediğini dernekler beceriyor” diyerek, “Zincirleri kırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Desteğimizden şüpheniz olmasın” dedi.
Baraka LTB meclis üyesi adayı Merter Refikoğlu, Baraka aktivistleri Besim Baysal ve Münür Rahvancıoğlu ile birlikte Belediye Emekçileri Sendikası (BES)i ziyaret ettiler.
“Her durumda belediye emekçilerinin yanındayız”
Ziyaret sırasında konuşan Merter Refikoğlu, halkın belediyede geçtiğimiz 4-5 yıl içerisinde ne olup bittiğini bu yıl yaşanan eylemlilik sürecinde öğrendiğini söyleyerek, Baraka olarak, LTB meclisinde, peşkeşlere, özelleştirmelere angaryaya karşı ses çıkarıp, belediyede yaşananları halka aktarabilecek birisinin elzem olduğunu düşündükleri için bu süreçte yer aldıklarını söyledi. Refikoğlu, sürecin başında, ilk amaçlarının ortak bir aday olduğunu fakat maalesef bunun gerçekleşemediğini söylerken, “Baraka’nın başkanlığa aday çıkarması durumunda sol beşe bölünecekti, bunu yapmayıp bir meclis üyesi ile ‘Ankara elini yakamızdan çek’i kaç kişi onaylıyoru görmek, ne kadar emekçi yanımızda bilmek istedik” dedi. Refikoğlu, her durumda belediye emekçilerinin yanında olacaklarını söyleyerek, seçilip seçilmemelerinin bu durumda bir etkisi olmayacağını, emekçilerin her zaman yanında olduklarını vurguladı.
“İradesizleştirme ve kimliksizleştirme karşı bir hamle”
Baraka Aktivisti Besim Baysal ise, bir yola girildiklerini, BES ile birlikte bu yıl tarihi bir mücadele yaşandığını ve mücadeleyi herkesten çok BES’in yaşadığını vurguladı. Baysal bu süreçte, ülkenin yöneticilerinin aslında görünen yasal yöneticiler olmadığını, avuç açma zihniyeti ile ‘parayı nasıl çıkarırız’ın peşinde koşan, hep daha bağımlı, irademizi teslim eden, emekçilerin hiçbir hakkı kalmayacak şekilde yeni yasalar, projeler ve özelleştirmelerle halkın karşısına çıkan kişiler olduklarının anlaşıldığını söyledi. Cemal Bulutoğluları’nın seçilmesiyle, belediyenin daha fazla borç batağına sürüklendiğini ve bunun sorumluluğunun da emekçilere yüklendiğini söyleyen Baysal, bu sürecin Lefkoşa’yı bugünkü duruma getirdiğini ve seçimin kapıya dayandığını belirtti. Baysal, Baraka’nın bütün eylem süreçlerinde emekçilerin yanında aktif olarak yer aldığını söylerken, “Arkamızı dönüpte, ‘seçimdir, biz karışmayız’ iradesini ve sinikliğini gösterecek durumda değildik. İşte Merter arkadaşımızı da bu yüzden LTB meclisine aday gösterdik” dedi. Baysal, amaçlarının halkı bilgilendirmenin yanında, Lefkoşa’da yaşanan iradesizleştirme, kimliksizleştirme gibi süreçlerden rahatsızlık duyan, emeğin iki kat sömürülmesinden, ekonomik paketlerden rahatsızlık duyan halkın, tercihini yapabileceği bir aday sunmak olduğunu vurgularken bu anlamda BES ile de görüşüp fikirlerini almak ve destek sitemek için bu ziyareti gerçekleştridiklerini belirtti.
“Zincirleri kırmak için ne gerekiyorsa yapacağız”
BES Başkanı Bozat ise, “toplumun elinden iradesi alınmıştır” diyerek, eylemlerde, mitinglerde bir araya gelen solun, iş seçime gelidi mi herkesin kendi kulvarına çekildiğini söyledi. Bozat, seçim sürecine girildiğinde, sola “1-2 senedir bir yola çıktık buyurun o gücü birleştirelim, bu iradeyi sandiğa koyalım dedik. Seçimler gelince herkesin -ayrı bir yola girdiğini gördük” dedi. Siyasi partilere güvenin ‘sıfır’ olduğunu söyleyen Bozat, Merter Refikoğlu’nun başarılı olacağına inandığını, Baraka’nın bu süreçte yer alacağını duyduğunda çok sevindiğini söyledi. Bozat, “partilerin beceremediğini dernekler beceriyor” diyerek, “Zincirleri kırmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Desteğimizden şüpheniz olmasın” dedi.

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply