Brezilya’da öğrenciler eyalet parlamentosunu işgal etti

Brezilya’nın Sao Paolo kentinde eğitim alanındaki kesintileri protesto etmek için öğrenciler parlamentoyu işgal etti

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde yüzlerce öğrenci yolsuzluğu protesto etmek için eyalet parlamentosunu işgal etti. Siyasetçi ve kamu çalışanlarının rüşvet aldığının ortaya çıkmasıyla beraber Sao Paulo’ya bağlı 22 eyalette öğrenciler sokaklara çıktı. Ortaya çıkan yeni belgelerde sağcı-liberal PSDB partisinin vekilli ve eyalet parlamento başkanı Fernando Capez’in rüşvet aldığını açıklandı.

Öğrenci örgütleri, yolsuzluk nedeniyle eğitime ayrılan bütçenin açılmasını protesto etti. Eyalet parlamento binasını işgal eden öğrenciler adına yapılan konuşmada, “Bizler günlük tuzlu kek ve yarım bardak süt alıyoruz. Eğitimin her alanında kesintiler yaşanıyor. Okullar kapanıyor. Siyasetçilerde rüşvet alıyor ve yolsuzlukları ortaya çıkıyor. Artık direnişteyiz. Ya bizi buradan şiddet yoluyla çıkartacaklar ya da eğitim alanında eksikleri kabul edip geri adım atacaklar” dedi.

Sao Paulo kentinde geçen yılda eğitim alanındaki kesintileri öğrenciler protesto etmiş ve 200 okulu işgal etmişti. Mart ayından bu yana ise Rio de Janeiro kentinde 70 okulda işgal eylemleri gerçekleştirildi.dika

(Sendika.Org)

0 Paylaşımlar