Çifte Suikast: Can Dündar’a siyasi ve silahlı suikast

Adana’da Ocak 2014’te mühimmat yüklü MİT TIR’larının durdurulması ile ilgili haberleri nedeniyle 92 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül bugün hakim karşısına çıktı.  Bugünkü duruşmada karar için ara verildiği sırada Adliye önünde silahlı saldırıya uğradı

Saldırganın ateş ettiği sırada “Vatan haini” diye bağırdığı duyuldu. Dündar saldırıda yara almazken NTV muhabiri Yağız Şenkal bacağından vuruldu. Kurşunun Şenkal’in bacağını sıyırdığı belirtildi.

Silahlı saldırı düzenleyen şahıs Dilek Dündar ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek tarafından yakalandı. Polisin yavaş hareketi dikkat çekti. Saldırgan Dilek Dündar ve Muharrem Erkek tarafından etkisiz hale getirildikten sonra polis müdahale etti.

Siyasi ve Silahlı Suikast

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar’a “devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama” suçundan 5 yıl 10 ay, Erdem Gül’e ise aynı suçtan 5 yıl hapis cezası verdi.

Can Dündar-Erdem Gül davasında mahkeme, örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan ayrılmasına karar verdi. Mahkeme, darbeye teşebbüs suçundan beraatine hükmetti.

Karar ise şöyle:

Terör örgütü üyeliği ve bilerek ve isteyerek yardım etmeden dolayı davanın ayrılmasına, hükümeti devirme suçundan yayın tarihleri ve amaç araç ilişkisi yokluğundan dolayı beraat.

Can Dündar için 329/1 uyarınca devletin gizli bilgilerini açıklamaktan 7 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, indirim yapılarak. 5 yıl 10 hapis cezasına… Erdem Gül ‘devletin gizli belgelerini açıklamak’ suçundan sonuç olarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erdem Gül için seçme ve seçilme haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına, karar verildi.

Yurtdışı çıkış yasaklarının ayrı ayrı kaldırılmasına karar verildi. Mahkeme heyeti, kararı oybirliğiyle aldı.

Dündar ve Gül’ün tutuksuzluğu devam edecek.

Can Dündar, kararın ardından adliye önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Arkadaşlar, kararı öğrendik az önce. Aslında şöyle söyleyeyim 2 saat içinde 2 suikast yaşadık. Biri silahlı birisi yasal. İlk suikasti sizlerin gözünün önünde. İkinci suikast kapalı oturumda gerçekleşti. Bir habercilik suçundan, haber yayınlamak suçundan ben 5 yıl 10 ay, erdem 5 yıl ceza aldı. Bu sadece bizi sindirmeye yönelik değil, o kurşunlar sadece bizi sindirmeye yönelik değil, aynı zamanda sizleri, hepimizi Türkiye basınını yazmaktan konuşmaktan korkar hale getirmiş suikasttir.

 

Dündar: Gazetecilik yargılanacak demiştik

“Burada gazetecilik yargılanacak demiştik. Evet şimdi gazetecilik yargılanıyor. Gerçek noktaya geldik. Anayasa Mahkemesi de bunu söylemişti. Savcı sonuçta casusluk iddiasında, darbecilik iddiasından vazgeçti. Cemaatçilik suçlamasından vazgeçti. Bütün bunlar düştü, geriye yazdığımız ve arkasında durduğumuz haberlerimiz, yorumlarımız kaldı” diye konuştu.

“Buna izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar haberimizin arkasında duracağız. Bu ülkede ‘istihbarat teşkilatı silah sevk edemez’ dedik. ‘Bu suçtur’ dedik, onu söylemeye devam edeceğiz. ‘Cumhurbaşkanı davaya müdahil olamaz’ dedik, onu savunmaya devam edeceğiz.

“Bunu yapanlar suçludur. Bir cumhurbaşkanı parti kongresine doğrudan müdahale edebiliyorsa, bir davada istihbarat teşkilatıyla birlikte müdahil olabiliyorsa asıl suç budur.”

 

Dündar: “Ateş edeni değil ama hedef göstereni biliyorum”

Dündar, saldırıdan sonra yaptığı ilk açıklamada “Kimdir, nedir bilmiyorum. Silahın bana yöneldiğini gördüm. Kim olduğunu bilmiyorum ama kimlerin hedef gösterdiğini biliyorum. Adliye içinde yıldırmaya çalışıyorlar. Dışarıda silahla yıldırmaya çalışıyorlar” dedi.

Yaralanan muhabir Şenkal ise “Can Dündar’la beraber yürüyordum ben. Bir kişi geldi yere doğru ateş etti bacaklarına doğru. İki üç el ateş etti. Seken kurşunlardan biri benim bacağıma geldi. Herhangi bir sıkıntı yok. Can Dündar’ın durumu iyi. Kurşun benim bacağımı sıyırdı. Gayet iyiyim bir sıkıntı yok” diye konuştu.

Erdoğan “Bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” demişti

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de cihatçı çetelere MİT TIR’ları aracılığıyla silah ve mühimmat yardımı yapmalarına ilişkin görüntüleri yayımlayan Can Dündar’ı 7 Haziran seçimleri arifesinde canlı yayında hedef göstermiş, “Bedelini ağır ödeyecek. Öyle bırakmam onu” demişti.